PancakeSwap Coin Nedir?

PancakeSwap, token alışverişi yapılmasına olanak tanıyan, farming ile likidite ve karşılığında ücretler sağlayan DeFi uygulamasıdır.
09:55
7 Mayıs 2021
Okuma Süresi: 3 Dakika

PancakeSwap, kullanıcıların token alışverişi yapmasına olanak tanıyan, farming yoluyla likidite ve karşılığında ücretler sağlayan ve merkezi olmayan bir finans (DeFi) uygulaması olan otomatik bir piyasa yapıcıdır (AMM).

PancakeSwap (CAKE) Nedir?

PancakeSwap Eylül 2020’de piyasaya sürüldü ve Binance Akıllı Zincir’de BEP20 token’larını takas etmek için merkezi olmayan bir borsa olarak hizmet veriyor. PancakeSwap, kullanıcıların bir likidite havuzuna karşı işlem yaptıkları otomatik bir piyasa yapıcı modeli kullanır. Bu havuzlar, fonlarını havuza yatıran ve karşılığında likidite sağlayıcı (LP) token’ları alan kullanıcılar tarafından doldurulur.

Bu token’lar daha sonra havuzdaki paylarını ve işlem ücretlerinin bir kısmını geri almak için kullanılabilir. Bu LP tokenları, FLIP olarak bilinir. PancakeSwap ayrıca kullanıcıların CAKE ve SYRUP gibi ek token’ları toplamasına da olanak tanır. Farming’de kullanıcılar LP token’ları yatırabilir ve CAKE ile ödüllendirilebilir.

PancakeSwap, kullanıcıların BEP20 token’larını takas etmelerine, borsaya likidite sağlamalarına ve ücretler kazanmalarına, CAKE kazanmak için LP token’larını yatırmalarına, daha fazla CAKE kazanmak için CAKE stake’lerine ve diğer projelerin token’larını kazanmak için yine CAKE stake’lerine sahip olmalarına olanak tanır.

Öte yandan PancakeSwap token’ı CAKE, başlangıçta Binance Smart Chain’de başlatılan bir BEP20 token’ıdır. CAKE’nin temel işlevi, PancakeSwap platformuna likidite tedarikini teşvik etmektir.

Kullanıcılar, Likidite Sağlayıcı token’larını yatırıp kilitleyerek ödüller kazanmak için token’larını kullanabilir. Bu, farming olarak bilinir ve sistem tarafından CAKE token’leri ile ödüllendirilir. CAKE, kullanıcılara gelecekte yatırım yapma ve getirileri artırma fırsatı verir, ancak riskleri de beraberinde getirir.

Bunlara ek olarak CAKE, PancakeSwap’te bir piyangoya girmek için kullanılabilir. Her piyango seansı 6 saat sürer. Tek bir biletin maliyeti 10 CAKE’dir ve 1 ile 14 arasında, örneğin 8-6-4-13 olmak üzere dört sayının rastgele bir kombinasyonuyla gelir. Tüm piyango havuzunun %50’sine eşit olan ikramiyeyi kazanmak için, biletinizdeki sayıların kazanan biletteki dört sayının hepsiyle eşleşmesi gerekir.

CAKE Coin Yorum

CAKE coin özellikle Binance Smart Chain kullandığı için güven veren bir kripto para olarak nitelendiriliyor. Bunlara ek olarak bir DeFi coin’i olması da CAKE’in dikkatleri üzerine çekmesini sağlıyor. ayrıca CAKE’in staking işlemlerin kullanılabilmesi yatırımcılar tarafınadn artı bir özellikle olarak nitelendiriliyor.

Yatırımcıların bir çoğunun CAKE ile alım satım yapmak yerine staking yapmayı tercih ettikleri görülüyor. Ayrıca bazı yatırımcılar CAKE’in arzının sınırsız olmasını eleştirirken bazı yatırımcılar bunun önemli bir nokta olmadığın savunuyor.

CoinMarketCap verilerine göre  PancakeSwap Coin, 5,850,377,555 dolar ile piyasa hacmi bakımından 30. sırada kendisine yer buluyor. Bunun yanında yazının yayına hazırlandığı sırada 35,87 dolardan işlem gören PancakeSwap Coin’in 24 saatlik işlem hacminin 462,402,657 USD olduğu görülüyor. Ayrıca CAKE Coin, 3 Kasım 2020’de 0,198 dolar ile dip seviyeyi görürken 30 Nisan 2021’de de 44,18 dolar ile tüm zamanlar rekorunu kırdı.

PancakeSwap Coin Nasıl Alınır?

PancakeSwap Coin, işlem hacmi bakımından dünyanın en büyük kripto para alım satım platformu Binance aracılığı ile hızlı ve güvenli bir şekilde satın alınabilir.

PancakeSwap Coin satın almak için öncelikle Binance’e üye olmak ve ardından itibari para göndermek gerekiyor. Türk Lirası ya da dolar gibi bir itibari para gönderiminin yapılmasının ardından CAKE Coin’in işlem gördüğü Bitcoin (BTC), BUSD, Binance Coin (BNB) ve Tether (USDT) CAKE işlem çiftinde alım işlemi gerçekleştirilebilir.

Bunlara ek olarak Binance’de sadece piyasa değerinden değil daha düşük değerden de satın alma emri vererek kullanıcılar istedikleri fiyattan satın alma işlemlerini gerçekleştirebilir. Bunun için Limit sekmesini kullanmanız ve almak istediğiniz miktar ile almak istediğiniz fiyatı girmeniz yeterli olacaktır.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar