f Palau, Stablecoin Projesini Durduruyor: İşte Nedenleri ve Alınacak Önemler › COINTURK

Palau, Stablecoin Projesini Durduruyor: İşte Nedenleri ve Alınacak Önemler

Özet

  • Batı Pasifik Okyanusu'ndaki Palau, Ağustos ayında başlattığı Palau Stablecoin projesini durdurma kararı aldı.

  • Palau Maliye Bakanlığı üyesi Jay Hunter X, hükümetin 8 Eylül'de Palau Stablecoin'in dağıtımını durduracağını ve 15 Eylül'den sonra kullanılamayacağını açıkladı.

  • Durdurma kararının kesin nedenleri belirtilmese de, hükümet, pilot katılımcılardan gelen geri bildirimleri değerlendirmek için bir anket göndermeyi planlıyor.

  • Piyasaya Etkisi: Nötr
18:45
7 Eylül 2023

Batı Pasifik Okyanusu’nda bir ülke olan Palau, Ağustos ayında pilot uygulamayı başlattıktan sonra Palau Stablecoin projesini durduruyor. Palau Stablecoin, Ripple‘ın XRP Ledger üzerine inşa edilmişti ve işlem maliyetlerini azaltmayı ve transfer hızını artırmayı hedefliyordu ancak pilot aşamasında karşılaşılan sorunlar nedeniyle proje askıya alınacak.

Pilot Proje Askıya Alınacak

Palau Maliye Bakanlığı üyesi ve dijital ikamet programı başkanı Jay Hunter X’e yaptığı açıklamada hükümetin 8 Eylül’de Palau Stablecoin’in (PSC) dağıtımını durduracağını duyurdu. Hunter, dağıtımın durdurulmasının ardından Palau Stablecoin’in de 15 Eylül’den sonra dondurulacağını ve kullanıcılar tarafından harcanamayacağını belirtti:

“15 Eylül’den sonra artık PSC’yi harcayamayacaksınız. Bu bize pilot testin ay sonunda resmi olarak sonlandırılmasından önce perakendeci itfalarını işleme koymamız için zaman tanıyacak.”

Duyuruda Hunter, stablecoin’in dondurulmasının kesin nedenlerini belirtmedi sadece hükümetin önümüzdeki hafta pilot katılımcılara bir anket göndereceğini belirtti. Bu hamle hükümetin Temmuz ayı sonlarında PSC’yi başlatmasından haftalar sonra geldi. Yetkili, kullanıcıların geri bildirimlerinin Palau Kongresi ve başkan için nihai raporun geliştirilmesinde kritik öneme sahip olacağını söyledi ve sözlerine devam etti;

“Stablecoin programının bir sonraki aşamasına geçme yetkimiz varsa öğrendiğimiz kolektif dersler önümüzdeki yolu şekillendirecektir.”

Pilot Aşamasında 18 Sorun Tespit Edildi

Haber, Hunter’ın Ulusal Standartlar ve Teknoloji Enstitüsü’nden stablecoin teknolojisine ve ilgili güvenlik hususlarına adanmış bir çalışma yayınlamasından kısa bir süre sonra geldi. Eylül ayında yayınlanan çalışma, güvenlik ve istikrarın bazı gerekli özelliklerini değerlendirdi ve stablecoin uygulamalarında 18 potansiyel sorun belirlendi.

Kluk olarak adlandırılan Palau Stablecoin, işlem maliyetlerini azaltmak ve vatandaşlar, yatırımcılar ve Palau hükümeti için transferlerin hızını artırmak için tasarlanmıştı. Stablecoin, merkez bankası dijital para birimlerinin (CBDC) çıkarılmasına odaklanan bir platform olan Ripple’ın XRP Ledger’ı üzerine inşa edilmişti. XRP Ledger CBDC platformu aynı zamanda Hong Kong, Bhutan, Kolombiya ve Karadağ gibi ülkelerdeki benzer pilot projelerin de temelini oluşturmakta.

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI