X


Önümüzdeki Hafta Bitcoin İçin Kritik 3 Olay! Bitcoin Yeniden 30.000’i Test Edebilir!

Bitcoin fiyatı için kritik bir haftaya hazırlanıyoruz. Önümüzdeki hafta yaşanacak 3 olay ve detaylarını mutlaka incelemelisiniz.
22:02
12 Temmuz 2021

Son gelen Hindistan FUD’u ile önümüzdeki hafta Bitcoin için gerçekleşecek 3 önemli olay bulunuyor. Bunların hepsi Bitcoin için yeni bir kırılma tetikleyebilecek güçte üsteli hepsi de aynı hafta olacak. Peki bu olaylar neler ve önümüzdeki hafta Bitcoin fiyatı yeniden 30.000 desteğini kıracak mı? Önümüzdeki hafta belki de Çin haberinin geldiği günlerdeki gibi kritik hareketler görebileceğimiz önemli bir zaman dilimi olacak. Şimdi zaman kaybetmeden önümüzdeki hafta neler olacak inceleyelim.

Grayscale GBTC Kilitlerini Açacak

Yakın zamanda bu konuya Efe Bulduk YouTube kanalı üzerinden değinmişti, özellikle geçtiğimiz düşüş dönemlerinin GBTC kilitlerinin açıldığı zaman aralığına denk geliyor olması tesadüf olmamalı. Temmuz ayının son iki haftasında kabaca 41.000 Bitcoin değerinde GBTC kilidi açılacak. En büyük hareket ise 18 Temmuz’dan sonra başlayacak. Pazar günü Grayscale 16.200 Bitcoin (BTC) değerinde GBTC kilidini açacak.

İlk kilitlenme tarihi 18 Ocak olan bu GBTC’ler 35.000 dolar ortalamasıyla alınmıştı. Yani yatırım yapan şirketlerin ve fonların hali hazırda zararı bulunuyor. Bu zararın telafisi için 38.000-40.000 dolar aralığında Bitcoin fiyatı olması gerekiyor. Veya fiyatın daha fazla düşmesi ve şirketlerin short pozisyonlarla zararını kapatması gibi bir ihtimal bulunuyor.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Tam da bu yüzden Pazar günü başlayacak ve önümüzdeki hafta içinde yoğunlaşarak ay sonuna kadar devam edecek GBTC kilit açılışlarının fiyatta bir etki yaratması bekleniyor. Geçmiş dönem hareketlerine bakıldığında bu tarz kilit açılışları genellikle büyük düşüşlerle ayın dönemde denk geldi.

The Bitcoin Word Etkinliği

Bir olumsuz, bir olumlu olaya değinelim. Önümüzdeki hafta 21 Temmuz’da Jack Dorsey ve birçok kurumsal kripto para yatırımcısının katılacağı önemli bir etkinlik olacak.

Bu etkinliği Jack Dorsey ve Elon Musk 21 Temmuz etkinliğine katılacak haberlerinden mutlaka okumuşsunuzdur. Burada Jack ve Elon Bitcoin’in enerji sorununu ve karbon ayak izi problemini ele alacak. Yani Bitcoin çok fazla enerji tüketiyor mu? Bitcoin karbon ayak izi azalıyor mu? Gibi konuların tartışılacağı program son derece önemli çünkü Elon Musk burada Tesla için bir “U” dönüşü yapma fırsatı yakalayacak. Eğer Bitcoin Madencilik Konseyi tarafından açıklanan Bitcoin’in %56 yenilebilir enerjiye geçtiği haberi yeterli olursa Tesla yeniden Bitcoin kabul etmeye başlayabilir.

Tam da burada Elon Musk’ın Çin’e paralel politikalar izlediğini ev Tesla ile Çin pazarına açılmak için elinden geleni yaptığını hatırlamamız gerekiyor. Yakın geçmişe dönerse Tesla’nın Bitcoin’den vazgeçmesi ve Çin yasaklarının ayyuka çıkması aynı günlere denk geliyor.

Hindistan Kripto Para ve CBDC Tasarısı

Hindistan’dan gelen haberler önümüzdeki haftayı daha kritik hale getirdi. Şöyle ki 19 Temmuz’da Hindistan bu tasarıyı parlamentoya getirebilir ve bu haber Bitcoin’in yeniden 30.000 desteğini yıkıp geçmesine sebep olur. Bu tasarı neydi diyorsanız Hindistan kripto yasağı haberimizi incelemeniz gerekiyor.

Muson oturumuna yetiştirilmesi planlanan tasarı 19 Temmuz’da büyük bir ihtimalle parlamentoya gelecek ve uzun bir çalışmanın ürünü olduğu için kabul edilecek. Maliye Bakanı bu konuda yoğun çalıştıklarını ve tüm paydaşların görüşlerini aldığını söylemişti.

Yani önümüzdeki hafta için 2 kötü 1 iyi haber bekliyoruz. Bakalım Grayscale bu sefer sürpriz yapıp ilk defa fiyatın yükselmesine sebep olacak mı? Hindistan tasarıyı sızdığı şekilde mi parlamentoya getirecek ve Elon Musk Çin pazarından vazgeçip yeniden Bitcoin kabul etmeye başlayacak mı?

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar