X


Gizli Tasarı Ortaya Çıktı! Hindistan Kripto Paraları Yasaklamayı Hedefliyor!

Bir süredir konuşulan ve kripto varlıkların yasallaşacağı tahmininde bulunulan gizemli tasarı ortaya çıktı.
21:25
12 Temmuz 2021

Hindistan kripto para politikası konusunda Çin’i takip ediyor gibi görülüyor. Aynı şekilde İran’da kriptolarla ilgili baskıcı uygulamalarına devam edecek. Hindistan geçtiğimiz aylarda yeni bir yasayı yürürlüğe koyma konusunda harekete geçmişti. Ancak bu tasarı açıklanmayan sebeplerle ertelendi. Şimdi ise bunun daha katı yasakları kapsadığı ortaya çıktı.

Hindistan Kripto Paraları Yasaklamaya Hazırlanıyor

Hindistan Parlamentosu’nun çalışmalarını takip eden PRS Yasama Araştırması yeni bir düzenlemeden haber veriyor. Bu düzenlemeye yasalaşırsa Hindistan CBDC çalışmalarını hızlandıracak ve kripto paraları vatandaşları için yasaklayacak.

Tıpkı Çin gibi Hindistan’da kripto paraların altında yatan teknolojiden yararlanmayı ve kripto varlıkları yasaklamayı hedefliyor. Tasarının detayları incelendiğinde CBDC çalışmalarının hızlandırılmasının hedeflendiği görülüyor.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

PRS bu düzenlemenin 19 Temmuz Muson oturumuna yetişebileceğini açıkladı. Elbette ne tesadüf ki aynı günlerde Grayscale ciddi anlamda GBTC kilidini açacak. Dikkat ettiyseniz Grayscale GBTC’leri serbest bırakacağı günlerde bu tarz olumsuz haberler yağmur gibi akıyor.

Hintlilerin Kriptoya Akını Hükümeti Endişelendiriyor

Hindistan vatandaşları kripto varlıklara yoğun ilgi gösteriyor. Hükümet ise bu ilginin daha fazla artarak ülkeden daha hızlı para çıkışı yaşanmasından endişeleniyor. CNBC-TV18 tarafından duyurulduğuna göre Nisan 2020’de 923 Milyon dolan olan Hintlilerin kripto varlığı hızla artıyor. Bu yılın Mayıs ayındaki verilerine göre %615 artışla yatırım boyutunun 6,6 Milyar dolara ulaştığı görülüyor.

Maliye Bakanı Nirmala Sitharaman yeni tasarı için tüm paydaşların görüşünün alındığını ve yakın zamanda yasalaşacağını söyledi. Sitharaman daha önce yaptığı açıklamada daha dengeli bir tutum takınacaklarını söylemişti.

Son açıklama bu yasakla ilgili iki ihtimali akıllara getiriyor. Birincisi Hindistan kripto para düzenlemelerini tamamlayana kadar vatandaşlarına kripto varlık edinmeyi yasaklayacak ve regülasyonlar tamamlandıktan sonra bunu serbest bırakacak. İkinci ihtimal ise bu tasarı ile CBDC çalışmaları hızlanacak ve hızla dijital yerel para birimi kullanılmaya başlanacak. Ülkeden para çıkışını kısıtlamak için kripto edinimi kısıtlanmaya devam edecek. Yakın zamanda Hindistan kripto para vergisi planını duyurmuşken böyle bir olayın yaşanması ciddi anlamda sürpriz olacaktır.

Elbette PRS Yasama Araştırması tarafından duyurulan bu haber düşünüldüğü kadar kötü de olmayabilir. Detayların ne olduğunu ancak (eğer yetişirse) muson oturumunda göreceğiz.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar