X


Önemli Metaverse Hamlesi! 500 Milyar Dolarlık Şirket!

Metaverse gelecek ve bu geleceğe hızla yaklaşıyoruz. Teknoloji geçmişten daha hızlı gelişiyor, dev şirketler bir bir bu alana giriyor.
23:37
25 Nisan 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

Dünyanın en büyük şirketleri artık kripto para ve blockchain teknolojisini görmezden gelemiyor. Milyar dolarlık şirket metaverse hamlesini yaptı. 1 trilyon dolar piyasa değerini aştıktan sonra 500 milyar dolara gevşeyen META, artık fiziksel mağazalar üzerinden geleceğin ürünlerini satmaya başlayacak. İşte detaylar.

Önemli Metaverse Hamlesi

Meta, metaverse’den ilham alan bir fiziksel mağaza açıyor. Eskiden Facebook olarak bilinen Meta, VR ve AR cihazlarını satmak için ilk gerçek dünyada bir mağaza açacağını duyurdu. 9 Mayıs’ta açılacak olan mağaza Meta Burlingame kampüsünde yer alacak. Burası aynı zamanda şirketin metaverse’e odaklanan bir bölümü olan Reality Labs‘ın bulunduğu yerdir.

Şirketten yapılan açıklama şöyle;

Meta Store‘da tüm donanım ürünlerimizle uygulamalı deneyim elde edebileceksiniz. Her şeyle etkileşime geçmenizi istiyoruz. Bunu hissetmenizi istiyoruz”.

Mağaza, Ray-Ban Stories akıllı güneş gözlükleri gibi cihazları içerecek ve müşteriler, Meta’nın görüntülü görüşmeye izin veren Portal cihazını kullanarak perakende satış ortaklarını arayabilecek. Ayrıca sanal gerçeklik kulaklığı Quest 2’nin bir demosu da olacak. Şirkete göre mağazanın amacı, halka metaverse hakkında fikir vermek.

Meta Mağaza Başkanı Martin Gilliard şunu söyledi;

“Mağazamızda metaverse satmıyoruz, ancak umarım insanlar gelip ürünlerimizin onları ona nasıl bağlayacağı hakkında biraz daha bilgi sahibi olurlar”.

Facebook ve Metaverse

Apple, Google ve Microsoft’ta görüldüğü gibi, kendi fiziksel mağazalarını açan teknoloji şirketleri yeni değil. Ancak bu, daha önce New York City’deki Oculus ürünleri gibi fiziksel mağazalarda VR kulaklıkları satmayı deneyen Meta için bir ilktir. Şirket, 2021’de Meta olarak yeniden markalaştığından bu yana metaverse alanında büyük bir hype yaşanmasına sebep oldu. Metaverse odaklı kripto paralar yatırımcılarına ciddi kazançlar getirdi.

Bununla birlikte, elektronik devi Samsung ve Walmart gibi büyük perakendeciler metaverse mağazaları açtı. Türkiye’den de çok sayıda şirketin Decentraland (MANA) gibi platformlarda sanal mağazalar açtığını gördük.

Facebook, Ekim 2021’de, odağının sosyal medyanın ötesine genişlediğini ve daha sonra çevrimiçi sosyal deneyimleri ve fiziksel dünyayı birbirine bağlamak için metaverse vizyonunu açıkladığını söyleyerek Meta olarak yeniden markalaştı. Apple dahil olmak üzere teknoloji devlerinin dünya çapında birçok mağazası olsa da yaklaşık 2,9 milyar kullanıcısı, olmasına rağmen Facebook fiziksel bir mağaza açmamıştı.

Facebook yaklaşık 500 milyar dolarlık piyasa değeriyle dünyanın en büyük şirketleri arasında yer alıyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar