X


Metaverse Polisleri Gelecek!

Teknoloji hızla gelişiyor, devletler bu dönüşüme çok daha hızlı adapte olmak zorunda. En ilginç çıkış bu ülkeden geldi.
20:27
25 Mayıs 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

Dijital dünya kendi içinde büyük bir evrim yaşıyor, 2000’lerin internet dünyasından çok ötedeyiz ve yakın gelecekte mesafe daha da açılacak. Teknolojideki büyümenin ve gelişimi son derece hızlı, metaverse birkaç yıl içinde hayatımıza birçok yeni mesleği de dahil edecek. Peki bizi neler bekliyor?

Metaverse Polisleri

İsviçre Davos’taki Dünya Ekonomik Forumu sırasında kripto konusu ve onunla ilgili her şey tüm dikkatleri üzerine çekti. Kripto para birimlerinin geleceği ve katılımcı ülkelerin para sistemlerindeki düzenlemelerinin yanı sıra genel olarak tüm dijital varlıklar ve nesnelerle ilgili birçok konu ele alındı. Bununla birlikte, BAE‘nin Yapay Zeka Devlet Bakanlığı daha da ilginç bir görüş ortaya attı.

Omar Sultan Al Olama’ya göre, potansiyel olarak hayata geçirilebilecek Metaverse gerçekçiliği, şu anda mümkün olmayan yollarla başkalarını terörize etmek için saf olmayan niyetlere kapı açıyor. Bakanın ana argümanı, Metaverse kullanıcısının, özellikle inanılmaz derecede gerçekçiyse, dijital benliğine uygulanabilecek suçlar sonucunda ciddi psikolojik kargaşa yaşayabileceği ve bunun gerçek dünyada onda kalıcı hasarlar bırakabileceğiyle ilgiliydi.

Metaverse Kayırılmamalı

Al Olama, Metaverse‘ler için kullanıcının konumundan bağımsız olarak uygulanması gereken uluslararası güvenlik standartları olması gerektiğine inanmaktadır. Ona göre, internette benzer önlemler zaten mevcut olduğundan, Metaverse bir istisna olmamalı ve oradaki faaliyetler, özellikle yasadışı olanlar, yetkili denetim organlarının kontrolü altında olmalıdır. Bu konuda doğrudan Birleşmiş Milletler tarafından kurulan bilgi ve iletişim teknolojileri konusunda uzmanlaşmış bir kuruluş olan Uluslararası Telekomünikasyon Birliği’ne görev düşüyor.

Meta‘nın baş ürün sorumlusu Chris Cox da BAE bakanının konuşmasını desteklemek için konuştu. Metaverse’ler söz konusu olduğunda, bunların içindeki faaliyetlerin uluslararası düzenlenmesinin gerçekten gerekli olduğuna dair güvence verdi. Meta temsilcisine göre çözüm, yetişkinler ve çocuklar için içerik arasında ayrım yapacak bir derecelendirme sisteminde olabilir. Anlaşılan o ki, siber polislerin yanında belki de ayrı bir birim olarak “Metaverse Polislerine” ihtiyaç duyacağız. Bunlar yakın gelecekteki sanal dünyalarda aramızda dolaşacak ve bizleri izleyecek. Köşedeki simitçi kesin sivil, söylemi metaverse için de geçerli olacak 😊

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar