X


Metaverse Dünyası İçin Yeni Gelişme: Konsey Kuruluyor!

Metaverse dünyası yeni gelişme. Oyun ve Metaverse birlikteliği amacıyla konsey kuruldu. Bir kısım oyuncular durumdan rahatsız.
17:45
12 Mayıs 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

E-spor ekosisteminin yönetim merkezi olmayı hedefleyen Global E-spor Federasyonu, küresel toplulukları için somut metaverse geliştirme girişimlerini şekillendirme amacıyla bir metaverse konseyi oluşturdu. Bununla birlikte yapılan açıklamalarda konseyin, blockchain uzmanlarından ve NFT geliştiricilerinden oluşacağını bildirildi.

Kurulan Konseyin Amacı

Küresel çevre fonu (GEF) CEO’su Paul J. Foster, “Metaverse realitemize fikirleri, sesi, şekli geliştirmek ve topluluğumuz için sınırsız fırsatlara erişmek için GEF Metaverse Council’i kurduk.” açıklamalarında bulundu.

Konseye, Blockchain ile birlikte çalışabilirlik projesi olan Flare CEO’su Hugo Philion’un başkanlık edeceği yapılan açıklamalar arasında yer alıyor. Flare’in yapmış olduğu teknik incelemeler neticesinde, “ekonomik güvenlik mekanizmalarına dayanmadan akıllı sözleşme ağları için bir ölçeklendirme mekanizması” hazırladığını iddia ediyor.

Bunlara ek olarak Philion’un konsey başkanı olarak seçilme nedeni, tek bir zincir uzmanı olmaktan ziyade çapraz zincir meseleleriyle başa çıkma kabiliyeti göz önüne alındığını ve bu durumun konseye bazı ciddiyetleri getireceği ifade ediliyor.

Konsey Başkanı Hugo Philion yapmış olduğu açıklamasında E-spor hakkında, “E-spor, blockchain uygulamaları için sınırsız bir potansiyel ve fırsatlar dünyası sunuyor.” ifadelerini ekledi.

Öte yandan Metaverse kavramının, uzun vadede e-spor topluluğu tarafından iyi karşılanıp karşılanmayacağı konusunda çok fazla tartışma gündem konusu olduğu söyleniyor. Bunların yanı sıra GEF Metaverse Konseyi Başkan Yardımcısı Melvin Kuek konuşmasında şu sözleri kullandı:

Metaverse denilince akla üç kelime gelir; oyun, topluluk ve kapsayıcılık.

Oyun Topluluğu Durumdan Rahatsız

Melvin Kuek’in yapmış olduğu açıklamalar ile aynı fikirde olmayan bir topluluk, birçok blockchain oyun projesinin yatırımcıların oyundan zevk almasını engelleyen devasa ödeme duvarları ile “kapsayıcılık” yönünden çok uzakta olduğunu savunuyor.

Bunların yanı sıra Gensokishi gibi bazı projeler, MMO’ların 3D dünyasını blockchain oyunlarına ve metaverse’e taşıyacağı yönünde açıklamalarda bulundu. Ancak tüm bunların aksine oyun topluluğunun bir kısmı oyunlara blockchain öğeleri eklenmesinden rahatsız olduklarını dile getirdi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar