Metaverse Başarısız Olabilir

10:00
1 Ağustos 2022
Okuma Süresi: 3 Dakika

O ethereum’un kurucu ortakların Vitalik Buterin. Yaptığı açıklamalar ile tıpkı Elon Musk gibi piyasanın gidişatına yön verebilen isimlerden. Geçtiğimiz gün tweetterdan attığı tweetler ile Metaverse üzerine yapılan ve yapılacak olan kurumsal girişimlerin başarısız olacağını söyledi. Bu söylemini daha da daraltıp, Facebook’u hedef alarak, meta verilerini yanlış depolama üzerine yaptıklarını söyledi. Buterin, blockchain denetçisi Dean Eigenmann tarafından atılan tweetler ile birlikte beyin fırtınası gerçekleştirdiler.

Metaverse Üzerine Neler Konuşuldu?

Blockchain denetçisi Eigenmann, metaverse hakkındaki düşüncelerini formüle etmek için “mücadele ettiklerini” belirten bir tweet paylaştı. “Kavramlarla ilgili tüm fikirler mantıklı… ama yine de VC’lerin şu anda finanse ettiği şekillerde olacağına inanmıyorum.” diyerek ekledi.

Eigenmann, “eski bir oyuncu olarak uzun zamandır “metaverse” hakkında nasıl düşündüğümü formüle etmek için mücadele ediyorum, kavramlar hakkındaki tüm fikirlerin mantıklı olduğu, toplulukların sanal dünyalara taşındığı vs. ama yine de bunun olacağına inanmıyorum. VC’lerin şu anda finansman sağlama yolları bu metaverse saçmalığının yarısındansa, world of warcraft’ta takılmayı tercih ederim” diyerek bir yeni tweet paylaştı.

Bütün bunlara cevap olarak, Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin, “Metaverse gerçekleşecek, ancak mevcut kurumsal girişimlerin kasıtlı olarak metaverse’ü yaratma girişimlerinin hiçbir yere gideceğini düşünmüyorum” diye yazdı. Eleştirim, Metaverse Wikipedia, Metaverse Encyclopedia Britannica‘yı yenecek düşüncesinden daha derin”, diyerek tweetledi.

“Meta veri tabanının tanımını henüz tam olarak bilmiyoruz, insanların gerçekte ne istediğini bilmek için çok erken. Yani Facebook’un şimdi yarattığı her şey yanlış şekilde ateşlenecek.”

Şirketler Ve Metaverse Hakkında

Geçen yıldan başlayıp şu zamana kadar geldiğimizde bir çok kurumsal yapı metaverse ana akımına katıldı. Örneğin Dünyaca bilinen sosyal medya devi Facebook, Ekim 2021’de bir metaverse inşa etmek için kendisini Meta olarak yeniden adlandırdı . Kısa bir süre sonra Microsoft, metaverse üzerine planlarını açıkladı . Dahası, NFT’ler artık Facebook ve Instagram’da mevcut. Şu an aktif olarak kullanmasakda yakın zamanda aktif hale geleceği kesin. Ne yazık ki, Facebook’un metaverse birimi Reality Labs, 2022’nin ikinci çeyreğinde 2,8 milyar dolar kaybetti.

Vitalik Buterin’in yazdığı gibi, bir meta verinin tam olarak ne olduğu konusunda hala çok fazla kafa karışıklığı var. Birkaç topluluk üyesi onun metaverse görüşleri ile aynı fikirdeyken, diğerleri aynı fikirde değildi. 

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar