X


MetaMask, Aylık 10 Milyon Aktif Kullanıcı İle DeFi Ekosisteminde Öne Çıktı

DeFi varlıklarına yönelik artan talebin göstergesi olan bu rakamlar ağustos ayında dikkat çeken veriler olarak kayıtlara geçti.
16:46
31 Ağustos 2021

Ethereum cüzdanı ve tarayıcı uzantısı MetaMask, aylık aktif kullanıcı rakamlarında ilk kez 10 milyonu aşarak önemli bir kilometre taşını geride bıraktı. DeFi varlıklarına yönelik artan talebin göstergesi olan bu rakamlar ağustos ayında dikkat çeken veriler olarak kayıtlara geçti.

MetaMask’ın Büyük İlerlemesi

MetaMask; Ethereum akıllı sözleşme teknolojisinin hızlı şekilde benimsenmesi, DeFi protokollerinin genişlemesi ve token swap’larının başarılı bir şekilde piyasaya sürülmesi dahil olmak üzere bir dizi gelişme ile büyüme kaydetti. Ayrıca şirket daha fazla yatırımcı çekme adına NFT sektörüne de adım attı.

Medyaya yansıyan son bilgilere göre MetaMask, geçtiğimiz yıl ağustos ayından eylül ayına geçişte aktif kullanıcı sayısını 545.000 kişi artırmıştı. Bu büyümenin arkasındaki neden olarak 2020’nin ortalarında kripto para piyasalarını kasıp kavuran “DeFi Summer” olarak görüldü.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

DeFi, yılın ilerleyen vakitlerinde ilgisinde bir yavaşlama görse de kripto para piyasasının en sıcak gündemini oluşturan ögelerden biri olmaya devam ediyor. Önde gelen DeFi projeleri, 100 milyon dolarlık küresel benimsenme girişimini başlattı. Bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla toplam 155 milyar dolarlan fazla fon DeFi ekosistemine kilitlendi.

Toplam kilitli değer (TVL) şu anda belirli bir DeFİ protokolünde stake edilen varlıkları ifade eder. Likidite piyasası protokolü Benqi, lansmanından bir haftalık kısa süre sonra TVL’nin 1 milyar doları geride bıraktığını gördü. Ethereum’un yanı sıra DeFi topluluklarındaki diğer zincirlerde de büyüme hız kazanıyor. Binance Smart Chain ve Polygon, düşük ücretler ve artan verimlilik sayesinde son aylarda önemli büyüme kaydetti.

DeFi Protokolleri Saldırılara Maruz Kalıyor

Ancak bilgisayar korsanları ve diğer kötü niyetli aktörler, merkezsiz finans protokollerini hedef almaya devam ediyor. DeFi kredi protokolü Cream Finance, bilgisayar korsanlarının bu hafta 19 milyon dolar değerindeki varlığı çaldığı platform oldu. Bir başka DeFi projesi olan xToken, kısa süre önce dört ay içindeki ikinci saldırısını yaşadı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar