Meksika Merkez Bankası, CBDC Üzerinde Çalışmaya Başladığını Açıkladı

Meksika Merkez Bankası, CBDC için çalışmaları başlattı.
10:40
31 Aralık 2021
Meksika Merkez Bankası, CBDC Üzerinde Çalışmaya Başladığını Açıkladı
Okuma Süresi: 2 Dakika

Kripto para birimleri gün geçtikçe popülerliğine popülerlik katarken Meksika Merkez Bankası (Banxico) kendi Merkez Bankası Dijital Para birimini (CBDC) çıkarmak için çalışmalara başladığını duyurdu.

Meksika Merkez Bankasının CBDC Hamlesi

30 Aralık’ta resmi Meksika hükümeti hesabı, önde gelen Meksika bankasının 2024 yılına kadar bir CBDC yayınlamayı planladığını ve yerel finansal sistemi desteklemek için yeni nesil bir ödeme altyapısı oluşturmayı amaçladığını duyurdu.

Bu kararın, CBDC‘lerin ve ilgili teknolojinin “ülkede finansal katılımı ilerletmek için çok değerli seçenekler olarak son derece önemli” olduğu dikkate alınarak verildiğini söyledi.

Ayrıca bankanın genel müdür yardımcısı Jonathan Heath tarafından yapılan açıklamalarda, ihraç eden kurumun bu proje üzerinde çalıştığını ve 2024 yılı sonuna kadar hazır olacağını belirtti.

S&P Dow Jones Endeksleri tarafından düzenlenen bir video konferansta Heath, “Bir proje üzerinde çalışıyoruz, hatta en geç 2024’ün sonuna kadar mükemmel bir şekilde çalışmamız gerektiğini düşündüğümüz bir programımız bile var” dedi ve açıklamalarına şu şekilde devam etti;

“Uluslararası düzeydeki yetkililer, bu dijital varlıkların ve bunların evrimlerinin uyandırdığı ilgi göz önüne alındığında, yasal ihalenin işlevlerini ve Merkez Bankası tarafından çıkarılan dijital para birimlerinin potansiyel uygulamasını genişletme ihtiyacını ve potansiyelini kabul ettiler.”

Finansal Yeniliklere Karşı

Heath’in açıklamasına göre, merkez bankası dijital para birimi nakdin yerini almayacak, ancak diğer ülkeler CBDC‘lerini zaten başlattıklarından veya bunu yapma sürecinde olduklarından onu tamamlayacak.

Ayrıca Merkez Bankası Genel Müdür Yardımcısı, Meksika ekonomisinin büyük bir bölümünün kayıt dışı olduğunu ve finansal sistemden yüksek oranda dışlandığını savundu.

Heat açıklamalarını su ifadelerle sonlandırdı;

“Ulusal düzeyde uzun bir süre ödemelerde ağırlıklı olarak kağıt para kullanımına sahip olacağız, dolayısıyla bu teknolojik gelişmelerden mahrum kalmak istemiyoruz; oradayız, yapacağız ve çalışacağız”

Öte yandan Meksika Devlet Başkanı Luis Manuel López Obrador, kripto para ticaretini engellemek için müdahale etmese de bu konuların dışında kalmayı tercih etti. Eski bir sol politikacı olan Lopez Obrador, finansal yeniliğin gerekli olmadığına inandığını belirtti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar