reklamı kapat

Mahkemeden Şok Karar: Çalınan Kripto Paralar Borsa Tarafından İade Edilecek!

Güney Kore mahkemesi, kripto para borsası ve kullanıcısı arasındaki davada ilke imza atacak bir karar verdi.
16:00
27 Eylül 2019

Kripto para sektörü diğer küresel finans alanlarına göre nispeten yeni bir sektör olmasından dolayı, bununla ilgili regülasyonlar ve kanunlar da tam olarak kesin olmayabiliyor.

Bir Güney Kore mahkemesi de büyük ihtimalle diğer benzer davalar için örnek oluşturacak bir karara imza atarak, bilgilerini çaldıran kripto para yatırımcısının lehine karar verdi. CoinOne isimli kripto para borsası ve kullanıcısı arasında geçen davada kullanıcı borsaya girmek için kullandığı bilgilerini, VPN kullanan bir hacker’a kaptırınca, borsadan iki noktada şikayetçi oldu.

Kullanıcı o tarihlerde hesabında günlük 20 milyon Güney Kore Wonu‘nu (yaklaşık 21.000 dolar) kapsayacak çekim kısıtlaması olduğunu, buna rağmen hacker’ın tamı tamına 47,7 milyon Güney Kore Wonu çektiğini, borsanın bunu engellemiş olması gerektiğini vurguladı. Kullanıcının yaptığı ikinci şikayet ise normal giriş konumundan giriş yapılmamasına rağmen, borsanın bunu şüpheli işlem olarak görmemesinden ve girişe izin vermesinden ibaret.

Çekim Limitini Aşan Kripto Paraların Ücreti Karşılanacak

Mahkeme, kullanıcının IP adresi ile ilgili şikayetini kabul etmezken, para çekim limitinin üzerinde işlem yapılmasına rağmen borsanın buna izin vermesine yönelik olan şikayeti haklı buldu. Mahkeme tarafından yapılan açıklamada farklı IP adresinden girişlerin engellenmesi talebinin, borsanın almak zorunda olduğu bir önlem olmadığı vurgulandı.

Kripto para borsası şimdi günlük çekim limitinin üzerinde olmasına rağmen çekilen miktarı mağdur kullanıcıya iade etmek zorunda. CoinOne ve üç büyük Güney Kore kripto para borsası daha bundan aylar önce güçlerini birleştirip şüpheli işlem tespit sistemi oluşturma kararı almıştı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz. Haftanın önemli gelişmelerini takip etmek için e-posta bültenimize Abone Olun