Madenci Davranışları Bitcoin (BTC) Fiyatı Hakkında İpucu Veriyor

Bitcoin (BTC) madencilerinin son davranışları, lider kripto para birimi Bitcoin’in fiyatı hakkında önemli ipuçları veriyor olabilir. 
13:06
20 Aralık 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

Bitcoin fiyatı 46.000 dolarlık seviyelerde hareket ediyor ve piyasadaki düşüş havası devam ediyor. Ancak elde edilen bilgilere göre Bitcoin madencileri satış yapmıyor ve sahip oldukları BTC’leri elinde tutuyor.

Bitcoin Madencileri Satmıyor

Glassnode’un son verilerine göre, Bitcoin madencilerinin harcanmamış arzı, tüm zamanların en yüksek seviyesinden (ATH) sadece 500 BTC daha düşük.

Bilindiği gibi madenciler, bir blok kapatıldığında bunun karşılığı olarak Bitcoin ödülü alıyor. Dolayısıyla zaman zaman bu BTC’ler maliyetlerin karşılanması için satılıyor. Ancak son dönemlerde madencilerin satış yapma fikrinden oldukça uzak oldukları görülüyor. Bu sebeple piyasada yaşanan düşüş sebebiyle bazı yatırımcılar panik satışlar yapsa da madenciler bu şekilde düşünmüyor.

Bunlara ek olarak lider kripto para birimi son 1 haftada yaklaşık olarak %6 değer kaybı yaşadı ve yazının kaleme alındığı an itibari ile de 46.000 dolardan işlem görüyor. Ayrıca Bitcoin’in piyasa hakimiyetinde de düşüşler olduğu ifade edilebilir.

Dolayısıyla bazı analistler madencilerin artış beklediğini ve bu sebeple düşük fiyatlardan satış yapmak istemediklerini düşünüyor.

Satın Alma Fırsatı Olabilir Mi?

Kripto uzmanları ve uzun vadeli yatırımcılar, Bitcoin‘in 40 bin dolara kadar düşmesini bekliyor. Geçen hafta, Kraken’in baş danışmanı Jesse Powell, ABD dolarının karşılaştığı kötü durum ile birlikte Bitcoin’in de önümüzdeki yıl dik bir düşüşe tanık olacağını iddia etti. Powell’ın açıklamalarına göre BTC, 40.000 doların dahi altını görebilir.

Buna ek olarak bazı analistler yaşanan bu düşüşün bir fırsat olduğunu ve yatırımcıların bu fırsatı değerlendirmesi gerektiğini ifade ediyor. Ancak piyasada dengesizlik devam ettiği sürece yatırımcıların dikkatli olmalarında fayda bulunuyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar