Livepeer Coin Nedir?

2017'de piyasaya sürülen Livepeer, tamamen merkezi olmayan ilk canlı video akış ağı protokolüdür.
11:45
14 Temmuz 2021
Okuma Süresi: 3 Dakika

2017’de piyasaya sürülen Livepeer, tamamen merkezi olmayan ilk canlı video akış ağı protokolüdür. Platform, tüm yeni ve mevcut yayıncı şirketler için merkezi yayın çözümlerine uygun, blok zinciri tabanlı, ekonomik açıdan verimli bir alternatif olmayı hedefliyor.

Livepeer (LPT) Nedir?

Resmi Livepeer teknik incelemesinde belirtildiği gibi, canlı video akışı ve yayın endüstrisi hızlı bir şekilde büyüyor ve şirket bu dalgayı sürdürmek ve çevreye merkezsizliği getirmek istiyor. Livepeer, üreticilerin çalışmalarını platforma göndermelerine izin vererek, içeriği yeniden biçimlendirmeye ve kullanıcılara ve akış platformlarına dağıtmaya özen göstererek yayın sürecini kolaylaştırmayı amaçlıyor.

Livepeer benzersiz bir proje olduklarını ifade ediyor, çünkü blok zinciri teknolojisinin güçlerini kullanarak yayıncılık endüstrisinde devrim yaratmayı hedefliyor. Açık kaynak platformu, kullanıcıların ve geliştiricilerin platformun yönetimine ve iyileştirilmesine özgürce katılmalarına olanak tanıyor. Dijital kameraların yüksek kaliteli video içeriği üretmeye yönelik artan yetenekleri, yayıncılık endüstrisinin gelişimini yönlendiriyor ve Livepeer, kullanıcıların merkezi olmayan bilgi işlem gücünden ve önyükleme ve katılım için kripto-ekonomik teşviklerden yararlanmalarını sağlayarak bu süreci daha da artırmayı hedefliyor.

Livepeer, kullanıcıların çeşitli şekillerde katılmalarına izin verdiği için lider bir endüstri platformu haline geliyor. Platform, kullandıkça öde içerik tüketimi, otomatik ölçeklenen sosyal video hizmetleri, sansürsüz canlı gazetecilik ve video etkin DApp’ler için fırsatlar sunuyor. Livepeer, canlı video akışı sürecini dönüştürüyor ve endüstri lideri olma yolunda ilerliyor.

Öte yandan Livepeer açık kaynaklı bir protokoldür. Bu, geliştiricilerin GitHub’daki temel koda özgürce katkıda bulunabileceği anlamına geliyor. Livepeer Inc, Livepeer platformunun arkasındaki tüzel kişiliktir. Livepeer Inc ise Doug Petkanics ve Eric Tang tarafından kuruldu.

LPT Coin Yorum

Livepeer platformunun yerel kripto para birimi olan olan LPT’nin özellikle video içerik üreticileri tarafından ilgi gördüğü ifade edilebilir. Buna ek olarak 2017 yılından bu yana hizmet veriyor olması da kullanıcıların güvenini artıran bir özellik olarak karşımıza çıkıyor.

Bunun yanında LPT coin ile ilgili analistler, yükselişlerin geliştirmeler ile birlikte devam edeceğini düşünürken değişken piyasada koşullarında yatırımcıların temkinli davranması gerektiğini ifade ediyor.

Yazının yayına hazırlandığı sırada 13,37 dolardan işlem gören Livepeer Coin, CoinMarketCap verilerine göre Bitcoin karşısında da 0.0004182 BTC ile işlem görüyor. Bunların yanı sıra 282,893,426 USD işlem hacmi ile piyasa değeri açısından 122. sırada yer alan Livepeer Coin’ın ortalama 24 saatlik işlem hacminin 4,902,107 USD olduğu ifade ediliyor.

Öte yandan bu noktada LPT token’ın 13 Mart’ta 0,4206 dolar ile en dip seviyeyi ve 11 Mayıs 2021’de 45,22 dolar ile en yüksek seviyeyi gördüğünü belirtmekte fayda var.

Livepeer Coin Nasıl Alınır?

LPT Coin, işlem hacmi bakımından dünyanın en büyük kripto para alım satım platformu Binance aracılığı ile hızlı ve güvenli bir şekilde satın alınabilir.

LPT Coin satın almak için öncelikle Binance’e üye olmak ve ardından itibari para göndermek gerekiyor. Türk Lirası ya da dolar gibi bir itibari para gönderiminin yapılmasının ardından LPT Coin’in işlem gördüğü BUSD, Bitcoin (BTC), BUSD, Binance Coin (BNB) ve Tether (USDT) alarak LPT işlem çiftinde alım işlemi gerçekleştirilebilir.

Bunlara ek olarak Binance’de sadece piyasa değerinden değil daha düşük değerden de satın alma emri vererek kullanıcılar istedikleri fiyattan satın alma işlemlerini gerçekleştirebilir. Bunun için Limit sekmesini kullanmanız ve almak istediğiniz miktar ile almak istediğiniz fiyatı girmeniz yeterli olacaktır.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar