X


Litecoin’in Kısa Tarihi

En popüler ve en eski kripro paralar arasında yer alan Litecoin'in gelişimine kısa bir bakış...
14:00
28 Ağustos 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Litecoin şu anda dolaşımda olan kripto paraların en popüler olanlarından biri. Biz de bu yazımızda Litecoin’in geçmişten günümüze kısa tarihine bir bakmak istedik…

Litecoin’in ortaya çıkış hikayesine bir bakalım…

Litecoin, daha önce Google’da çalışan Charlie Lee tarafından 2011 yılında geliştirildi. Dijital altın olarak bilinen Bitcoin’den yalnızca iki yıl sonra piyasaya sürülen Litecoin için dijital gümüş nitelendirilmesi yapıldı. Bitcoin’in 10 dakikalık blok işleme süresi Litecoin’de 2,5 dakikaya düşerken, işlem ücretleri de Bitcoin’e kıyasla oldukça azaldı.

Popülaritesinin artması

2013, Litecoin’in ciddi anlamda işe koyuldu yıl oldu. 2013’ün Kasım ayında Litecoin sadece 24 gün içinde %100 değer kazandı ve 1 milyar dolarlık piyasa değerine ulaştı. Bu gelişmeyle Litecoin, Bitcoin’den sonra gelen en değerli kripto para konumuna yerleşmiş oldu.

Kilometre taşları

2017 Mayıs’ta Zürih’ten San Francisco’ya bir saniyenin altında gönderilen 0,00000001 LTC ile Litecoin ilk Lightning Network işlemini gerçekleştirdi.

Litecoin için 2017 yılı kripto paraların daha geniş kitlelere ulaşması dolayısıyla verimli bir yıl oldu. Ocak 2017 ile Aralık 2017 arasında fiyatı 4 dolardan 350 dolara yükselerek adeta rekor kırdı. Yani bir yıl içinde Litecoin %8000’in üzerinde değer kazanmış oldu.

Günümüz

Litecoin günümüzde piyasa değerini 9 milyar doların üzerine taşımış olsa da son zamanlarda Ethereum ve Ripple tarafından geride bırakıldı. Değer kaybı yaşamış olduğu için de Mart 2018’de meydana gelen kripto para piyasasındaki çöküşten sorumlu tutulan kripto paralar arasında yer alıyor. Buna rağmen Litecoin şu anda dünya sıralamasında en değerli yedinci kripto para konumunda. Ayrıca yavaş yavaş daha da olgunlaşarak piyasadaki yerini günden güne sağlamlaştırıyor.

Litecoin’e Giriş

Bitcoin ve diğer kripto paralara giriş yapmak için Binance platformunu güvenle kullanabilirsiniz. Binance; Türkçe dil desteği, düşük komisyon ücreti ve dünyanın en yüksek işlem hacmiyle ön plana çıkmaktadır ve son dönemin en gözde kripto para platformudur.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar