Kusama Coin Nedir?

KSM coin, Kusama platformunun yönetim token’ıdır.
13:19
9 Eylül 2020
Okuma Süresi: 3 Dakika

Kusama, Polkadot’un erken, denetlenmemiş ve rafine edilmemiş bir sürümüdür. Kusama, ekiplerin ve geliştiricilerin bir parachain oluşturup kullanmalarına veya Polkadot’un yönetişim, staking, adaylık ve doğrulama işlevlerini gerçek bir ortamda denemelerine olanak tanıyan bir alan olarak hizmet vermeyi amaçlamaktadır.

Bu yazımızda, “Kusama ksm coin, Kusama coin, KSM Coin, KSM Coin satın al, Kusama Coin nereden alınır” gibi konulara değineceğiz.

KSM Coin Nedir?

KSM coin, Kusama platformunun yönetim token’ıdır. Kusama platformu ise Substrate ve Polkadot ile neredeyse aynı kod tabanı kullanılarak oluşturulmuş, ölçeklenebilir özel bir Blockchain ağıdır. Ağ, Kusama’da hızlı hareket etmek ve yenilik yapmak veya Polkadot’ta dağıtım için hazırlanmak isteyen ekipler için deneysel bir geliştirme ortamıdır.

Bunların yanında Kusama, Polkadot’un kurucusu ve Ethereum’un kurucu ortağı ve eski CTO’su Gavin Wood tarafından 2019 yılında kuruldu.

Öte yandan Kusama, Parity Technologies ve Web3 Foundation’ın en son teknolojisini geliştiricilerine sunuyor. Ek olarak Kusama’nın parçalanmış blok zincirleri ve açık yönetişimi, işletmelerin, pazarların ve uygulamaların konuşlandırılması ve olgunlaşması için ölçeklenebilir ve geleceğe dönük bir altyapı sağlıyor.

Bu noktada KSM coin’in rakamsal verilerine göz atmak da faydalı olacaktır. CoinMarketCap verilerine göre yazının yayına hazırlandığı sırada 32,28 dolardan işlem gören Kusama KSM coin, 273.406.644 USD işlem hacmi ile piyasa değeri açısından 51. sırada yer alıyor. Ayrıca KSM coin’in 14 Ocak 2020’de 0,9143 dolar ile en dip seviyeyi ve 2 Eylül 2020’de de 58,71 dolar ile rekor seviyeyi gördüğü biliniyor.

Kusama Network

Kusama network’ü aracılığıyla kullanıcılar kendi Blockchain’lerini oluşturabiliyor. Kusama kullanıcılarına, hızlı hareket etme ve ürün oluşturma imkanı sunuyor. Platform, risk alma ve çabuk hareket etme özelliği ile geliştiricilerin yönetişim ve yükseltme sürecinde hızlı bir şekilde hareket etmesine olanak vererek hızlı ilerleme ve büyümeyi mümkün kılıyor.

Bunların yanında platformun giriş ücretlerinin düşük olması da kullanıcı açısından avantaj sağlıyor. Ayrıca Kusama’nın sunduğu ileri teknoloji ile geliştiriciler, özel ve çok zincirli Blockchain’ler oluşturabiliyor.

Kusama, ağın gelişimini oylayan ve kontrol eden bir ağ katılımcıları topluluğuna aittir ve bu topluluk tarafından yönetiliyor. Dolayısıyla kullanıcılar ağda söz sahibi olabiliyor. Ek olarak kullanılar parachain, parathread veya dApp’leri için Polkadot’un küresel markasından ve geliştirici topluluğundan yararlanabiliyor.

Bunların yanında belki de en önemlisi kullanıcılar Kusama platformunda uygulamalarını oluşturduktan sonra Polkadot’a taşıyabiliyor.

Kusama Coin Yorum

Kusama coin’in yakın zamanda rekor seviyeye ulaşmış olması ve grafiğinin artış yönlü olması yatırımcılar tarafından olumlu yorumlar yapılmasını sağlıyor. Bununla birlikte güncel fiyat ile rekor fiyat arasında da fazla fark bulunmaması popülerliğini korumasını sağlıyor.

Ek olarak Kusama coin’in arkasındaki platformun hızlı olması ve kullanıcılara söz hakkı vermesi de artı bir özellik olarak değerlendiriliyor.

Kusama Coin Nasıl Satın Alınır?

Kusama Coin nereden alınır konusuna gelecek olursa da Kusama KSM coin’i dünyanın en hızlı ve güvenilir kripto para platformlarından olan Binance ile kolay bir şekilde satın alabilirsiniz.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
  • pusnac
    2 sene önce

    bugün 18 mart 2021 KUSAMA 410 dolar seviyelerinde yıl sonu Kusama (KSM) 1.000 dolar seviyelerini görür.

    40