Reklam

SON DAKİKA: Küresel Piyasalarla Birlikte Bitcoin ve Altcoin’lerin Beklediği Kritik Veriler Geldi!

Küresel piyasalarla birlikte kripto para piyasasının da merakla beklediği kritik veriler açıklandı.
15:31
10 Haziran 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

Yatırımcıların enflasyon ve büyüme odaklı beklentilerini şekillendiren her türlü veri ve gelişmeye olan duyarlılık sürerken, küresel piyasalarla birlikte Bitcoin ve altcoin‘lerin beklediği kritik veriler açıklandı.

ABD’de Enflasyon Yüzde 8,6

ABD’de enflasyon Mart ayında yüzde 8,5 ile 41 yılın zirvesini görmüş ve Nisan’da yüzde 8,3’e gerilemişti. Yatırımcıların enflasyondaki düşüşün kalıcı olup olmadığını anlamasını sağlayacak olan ülkenin Mayıs ayı enflasyon verisi de yüzde 8,6 olarak açıklandı ve enflasyon yeniden zirve yaptı. Beklenti Mayıs ayı enflasyon verisinin yüzde 8,3 düzeyinde gerçekleşmesiydi.

Öte yandan ülkenin Mayıs ayı aylık çekirdek TÜFE‘si yüzde 0,6, Mayıs ayı yıllık çekirdek TÜFE yüzde 6 olarak açıklandı. Beklenti, aylık 0,5, yıllık yüzde 5,9’du.

Veriler Neden Önemli?

Beklentilerin üzerinde gelen verilerin, ABD Merkez Bankası‘nın (Fed) sıkılaşma sürecini daha agresif yürüteceğine dair görüşleri güçlendireceği, bunun da yatırımcıların riskli varlıklardan uzaklaşmasıyla hisse senedi piyasaları ile birlikte kripto para piyasasındaki satış baskısının sürmesine neden olabileceği öngörülüyor. Bu bakımdan, verilerin beklentiler dahilinde ya da altında kalması yatırımcıların riskli varlıklara olan iştahının artmasına neden olabileceği düşünülüyor.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, dün yaptığı açıklamada, en çok odaklandığı konunun enflasyon olduğunu belirtmiş, ekonomik büyümenin yavaşlamasını beklediğini ancak resesyon yaşanacağını düşünmediğini söylemişti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar