X


Kripto Şiddet: Tartaklandı, İşkence Gördü, Soyuldu

Bitcoin Güney Afrika'da bir yatırımcıyla bir grup arasında şiddete sebep oldu.
14:00
5 Aralık 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Güney Afrikalı bir Bitcoin yatırımcısı soyguna uğradı, tartaklandı ve işkenceye maruz kaldı. Aynı zamanda 65 bin dolarlık kripto, bir miktar yerel para ve diğer kıymetli eşyalarını vermeye zorlandı.

Lanseria’dan bir BTC yatırımcısının 16 Kasım’da uyuşturulduğu, dövüldüğü ve soyulduğu ortaya çıktı. Andrew isimli mağdur, Facebook’tan tanıştığı ve kendisini Bitcoin hakkında bir sunum yapmaya davet eden bir adamla “Ntuli” Caddesi’nde buluştuğunu rapor etti. Andrew iki kadın ve dört erkeğe yapacağı sunum için önceden konuşulan yere saat 1 civarı ulaştı.

Andrew’in iddiasına göre Andrew mekana adım atar atmaz arkadan gelen biri, uyuşturuculu bir kıyafet parçasını Andrew’in suratına bastırdı. Bunun üzerine Andrew bayıldı ve bilinci tekrar yerine geldiğinde kendini farklı bir yerde buldu.

Daha sonra Andrew, bölge polisinin olaya ilişkin raporuna göre feci bir şekilde işkence gördü, tartaklandı ve Andrew’in kıyafetleri parçalandı. Aynı zamanda – yine rapora göre – suçlular mağduru FNB (bir Güney Afrika bankası) hesap bilgisini ve Bitcoin cüzdanının şifresini vermeye zorlandı.

Andrew kızgın demirle yakıldı ve kimliği henüz teşhis edilemeyen saldırganlar, taleplerine uymaması halinde Andrew’i öldürmekle tehdit etti. Andrew işkenceye uğradıktan sonra, saldırganların kendisine verdiği hesaba 15 bitcoin (yaklaşık 800 bin ZAR veya 59 bin USD) transfer etti.

Andrew bunun yanı sıra suçlulara ait bir başka hesaba banka hesabından 100 bin ZAR transfer etmeye zorlandı. Telefon ve laptop gibi bazı kişisel eşyaları çalan grup Andrew’i bir şehirde bıraktı. Polis saldırganların peşine düştü ve Andrew ağır yaralı bir şekilde yoğun bakım ünitesine kaldırıldı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI