Kripto Paralar Neden Yükseliyor? Bitcoin Fiyat Artışı Hızlanacak Mı?

Kripto para birimlerinde son günlerde üst üste yaşanan fiyat artışlarının sebebi ne? Bitcoin'de (BTC) etkili olan artış ivme kazanacak mı?
01:54
17 Şubat 2023
Okuma Süresi: 2 Dakika

Amerika Birleşik Devletleri tarafından açıklanan son negatif enflasyon verileri, geleneksel borsalarda düşüşlere neden olurken lider kripto para birimi olan Bitcoin’in (BTC) toparlanmasına neden oldu. Ayrıca fiyat hareketinin Bitcoin’in borsalarla olan ilişkisini kırdığını gösterdiği belirtiliyor.

Bitcoin’de Yükseliş!

Piyasaların amiral gemisi olan Bitcoin, borsalarda yaşanan düşüşlerden etkilenmeyip son fiyat artışları ile yatırımcıların ilgisini yeniden üzerine çekti. Bitcoin fiyatı mevcut konum itibariyle son altı ayın en yüksek seviyesine yakın ve 2023 yılında yaklaşık %47 oranında bir artışla yaklaşık 24.117 dolardan işlem görüyor. Ayrıca son aylarda gündemde olan kripto para düzenlemelerinin netleşmesiyle yatırımcıların güven ortamının artacağı ve bu nedenle fiyat artışlarının hızlanma olasılığı tartışılıyor. Kripto para birimleri 16 Şubat 2023 tarihinde dünyanın hacim yönünden en büyük borsası olan Binance’in olası kara para aklama ihlalleri için daha sert cezalar yerine para cezası ödeyebileceğine dair haberin yayınlanmasının ardından daha geniş bir ralli yaşadı.

Kripto Paralara Düzenleme!

Bununla birlikte uzmanlara göre Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından yakın zaman içerisinde kripto para borsası Kraken’in staking hizmetine yönelik bir baskısı, yatırımcıların Ethereum’larını (ETH) staking protokollerine taşımaya sevk etmiş olabilir. Polygon (MATIC) ve Solana (SOL) için staking hizmeti sunan Lido DAO (LDO), DeFiLlama’ya göre yaklaşık 9 milyar dolarlık kilitli toplam değere (TVL) sahip.

New York Finansal Hizmetler Departmanı kısa bir süre önce BUSD stablecoin’i Paxos’a token’ı basmayı durdurma emri verdi. Bu durumda kripto para biriminin fiyatının kısa bir süreliğine 1 dolar değerini kaybetmesine neden oldu. Ancak uzmanlara göre “dikkatli” yatırımcılar, fonlarını BUSD’den çekebilir ve daha düşük düzenleyici baskı şansı ile başka bir stablecoin’e taşıyabilirdi. Tüm bunlara ek olarak Bitcoin açıklanan ABD verileri doğrultusunda fiyat artışını hızlandırarak 25.000 dolar seviyesini aştı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI