Altcoin’de Saldırı Şoku! Yüzde 50’nin Üzerinde Düştü, ABD Doları Sabitini Kaybetti!

Hacker veya hacker'lar, DeFi protokolü Platypus Finance'a flash-loan (anlık kredi) saldırısı gerçekleştirerek 8.5 milyon dolar değerinde fon çalmasıyla protokolün stablecoin'i Platypus USD (USP) ABD doları sabitini kaybetti (de-peg).
09:33
17 Şubat 2023
Okuma Süresi: 2 Dakika

Hacker veya hacker’lar, DeFi protokolü Platypus Finance‘a flash-loan (anlık kredi) saldırısı gerçekleştirerek 8.5 milyon dolar değerinde fon çaldı. Saldırı sonrası protokolün stablecoin’i Platypus USD (USP) ABD doları sabitini kaybetti (de-peg).

Fiyat Yüzde 50’nin Üzerinde Düştü

Blockchain güvenlik şirketi CertiK, merkeziyetsiz finans (DeFi) protokolü Platypus Finance’in 16 Şubat’ta bir flash-loan başka bir deyişle anlık kredi saldırısına uğradığını bildirdi. Saldırıda protokolden 8.5 milyon dolar değerinde fon çalındı.

Normal şartlarda bir stablecoin olarak USP fiyatının 1 dolar seviyesinde bulunması beklenirken kripto veri platformu CoinGecko, gün içinde protokolün stablecoin’i olan USP’nin saldırısının bir sonucu olarak ABD dolarına olan fiyat sabitini kaybettiğini ve yüzde 52’nin üzerinde düşüşle 1 dolardan 0,475528 dolara kadar düştüğünü gösteriyor.

Tüm İşlemler Geçici Olarak Durduruldu

Platypus Finance’ın bir ekip üyesi protokolün Discord sunucusunda “Konu hakkında daha fazla net bilgi elde edene kadar protokoldeki tüm işlemler geçici olarak durdurduk” açıklamasında bulundu.

Platypus Finance protokolü, Avalanche Blockchain’i üzerine inşa edilmiş, kripto para yatırımcıların stablecoin’leri alıp satabildiği bir otomatik piyasa yapıcıdır (AMM). Veri platformu DefiLlama’nın sağladığı verilere göre, protokolde kilitli 59 milyon dolar değerinde kripto para bulunuyor ve bu rakam geçtiğimiz yılın Mart ayında ulaşılan 1.2 milyar dolarlık tüm zamanların en yüksek seviyesinin (ATH) önemli ölçüde altında.

Anlık kredi ya da flash-loan, arbitraj fırsatlarından hızlı bir şekilde kar etmek için yatırımcılar arasında merkeziyetsiz finans (DeFi) borç verme protokollerinde popüler olan bir tür teminatsız borçlanma şeklidir. Hacker’ların DeFi protokollerinden kripto para çalmak ve hatta protokolleri tamamen boşaltmak için genellikle anlık kredi seçeneğini kullandıklarına tanık olunuyor. Bu durum kullanıcılarına anlık kredi seçeneği sunan protokollere olan güveni iyiden iyiye sarsmış durumda.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar