Reklam

Kripto Paralar IMF Anketini “Sarstı”

IMF ödeme seçeneği anketinde kripto paralar daha çok oy aldı.
14:00
13 Nisan 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Uluslararası Para Fonu (IMF) resmi twitter hesabından takipçilerine “5 yıl sonra öğlen yemeğimizi hangi yolla ödüyor olacağız?” sorusunu yöneltti. Anketi 37 bin kullanıcı yanıtladı.

İçerik Rehberi

Kripto Para Ödemeleri

Yanıt oldukça açıktı, katılımcıların %56’sı kripto paraları seçti. Nakit para %8 oy alırken, banka kartları sadece %9 oy aldı. IMF anketi sadece öğlen yemeği için yapıldı ancak bu sonuçları rahatlıkla online alışveriş için de kabul edebiliriz. Diğer yandan internet üzerinden yapılan bir anket için bu sonuçların ortaya çıkması şaşırtıcı değil. Ancak mağazada yapılan ödemelerde kripto paraların hakim olması için daha uzun bir süre gerekebilir.

Asya kripto para ödemelerinde önde görünüyor. Güney Kore’nin en büyük kripto para – fiat borsası Bithumb’ın kripto para kabul eden kioskları bulunuyor. Bu kiosklar restoranlarda, kafelerde, bazı mağaza ve alışveriş merkezlerinde bulunuyor.

Starbucks’ın eski CEO’su Howard Schultz kripto paraların diğer rezerv para birimleri arasına katılabilmesi için satıcılar tarafından benimsenmesi gerektiğini ifade etmişti. Bakkt platformu ve Starbucks arasında da ortalık konuşulmuştu. Bakkt kripto paraları kurumsal yatırımcılar için uygun hale getirebilir.

Kripto para kabul eden işletmeleri gösteren CoinMap’te şu anda 14,600’ün üzerinde işletme bulunuyor. Ancak bu sayı sadece gıda işletmelerini kapsamıyor. İskandinavya Bitcoin ile yemek yemenin adresi gibi görünüyor, Danimarka’da 1500 restoran BTC kabul ediyor. Ayrıca kripto para dostu şehir olarak anılan Hollanda, Arhem’de birçok ödeme noktası var.

Geçtiğimiz gün IMF başkanı Christine Legarde Blockchain’in ve kripto paraların finansal dünyayı sarstığını ifade etti. Öncelikle güven inşa edilmesi gerektiğini söyleyen Legarde, karışıklığa yer verilmemesinin önemli olduğunu sözlerine ekledi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI