Kripto Paralar İçin Vergi Gündemde! Türkiye’de Vergilendirme Başladı Mı?

Türkiye'de bulunan kripto para yatırımcılarını bekleyen muhtemel senaryolar. Kripto para vergi düzenlemesi ne aşamada?
19:34
28 Kasım 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

Dünyanın birçok ülkesinde kripto paralar için çeşitli vergilendirme yöntemleri uygulanıyor. ABD bunu altyapı tasarısına eklemeyi başardı, borsalar ve kripto alanında hizmet veren şirketler vergilendirilecek. Bugün The Daily Telegraph tarafından yayınlanan habere göre İngiltere de bu konuda adım atıyor. Peki Türkiye’de işler ne durumda?

İngiltere Kripto Vergisi

Gelir ve Gümrük İdaresi’ne göre kripto para birimleri ne para birimi ne de emtia değil. The Daily Telegraph tarafından Pazar günü yayınlanan bir rapora göre, kripto para borsaları Birleşik Krallık’ta %2 dijital hizmet vergisi ödemek zorunda. Majestelerinin Gelir ve Gümrük dairesi kripto para birimlerini “finansal araçlar” olarak tanımadığından, finansal piyasalara tanınan bir muafiyet kripto borsalarını kapsamayacak.

Bir kripto lobi grubu olan CryptoUK, endüstriyi daha da baskılayacağı için muafiyet dışında tutulmayı tepkiyle karşılıyor. Coinbase borsasının İngiltere kolunun, 2021’deki kriptoya artan ilgi sebebiyle 33 milyonluk eşiği aşması bekleniyor. Bu baremi aşan kripto işletmeleri %2 vergiyi ödemek zorunda kalacak.

HMRC, kripto varlıklarının emtia veya para birimi olarak sınıflandırılamayacağı konusunda kararlı. Avrupa hükümetleri, Ekim ayında Amerika’nın misilleme vergi tarifelerinden kaçınmak adına yeni bir küresel vergi rejimi anlaşması yaptı.

Türkiye’de Kripto Para Vergisi

Haziran ayında çıkan haberler yıl sonuna kadar kripto para vergi düzenlemesinin netleşeceğini söylüyordu. Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) yetkililerinin çeşitli etkinliklerde yaptığı açıklamalar da bu haberleri zaten destekledi. Öncelikle bilmeniz gereken detayları madde madde ele alalım.

  • Vergi düzenlemesi henüz netleşmedi.
  • Düzenleme yasalaştıktan sonra geçmişe dönüp vergilendirme olmayacak. Yani düzenleme geçmiş işlemleri etkilemeyecek.
  • En ağır basan görüş stopaj alınması yönünde. Bunun dışında Singapur gibi vergi almayan ülkeler ve Güney Kore gibi belli bir rakamın üzerine %20 isteyen düzenlemeler mevcut.
  • Eğer kripto paralar ülkemizde para birimi olarak tanımlanırsa alım-satımlar için düşük kambiyo kesintileri yapılabilir.
  • Dijital vergi dairesi üzerinden birçok vergi kalemi ödenebilecek.

Asıl sorun yurt dışındaki borsalarda bulunan yatırımların ülkeye nasıl sokulacağı hususudur. Varlık barışından yararlanan birçok yatırımcı %1 gibi vergi ödeyerek borsalardan Swift (dolar olarak) ile çektikleri parayı ülkeye sokabildiler. Umarız vergilendirmede çok yüksek oranlar talep edilmez ve yatırımcılar kripto paralarını kolayca ülkemizde sokarak ekonomimize katkı sağlarlar.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI