X


Kripto Para Sektörüne Yeni Katılan Yatırımcıların Kesinlikle İzlemesi Gereken 10 Madde

Uzmanların onayladığı, yeni kripto para yatırımcılarının takip etmesi gereken on maddeyi sıraladık.
16:30
1 Temmuz 2021

Kripto para piyasasına yeni dahil olan ve sektörü tanımaya çalışan yatırımcılar, piyasa düzeltmesi veya ani fiyat hareketlerinde paniğe kapılıyor. Bunun üzerine sosyal medya üzerinden birçok yanıltıcı tavsiyeler veren anonim kullanıcılar, herhangi bir kayıpta ortadan kaybolabiliyor. Bunun üzerine uzmanların onayladığı, yeni kripto para yatırımcılarının takip etmesi gereken on maddeyi sıraladık.

İşte Takip Edilmesi Gereken 10 Madde

  • Büyük meblağlar yerine küçük yatırımlarla başlayın. Kripto para sektöründe yeniyseniz, tüm sermayenizi bir kripto paraya yatırmak hatadır. Kripto para piyasasının yüksek volatilitesinden dolayı küçük yatırımlarla başlamak daha mantıklıdır. Kademeli alım satım yapılması önerilir.
  • Dip ve tepe seviyelerde işlem yapın. Kripto paraların volatil yapısı nedeniyle yatırımınızdan rutin olarak kâr elde etmeniz gerekir. Kazançlarınız aşırıysa yarısını satmayı düşünebilirsiniz. Masadan bir şey almaya çakılın. Açgözlü olma dürtüsüne karşı koyun.
  • Göze alabileceğiniz miktarlar ile yatırım yapın. İlk başlarda küçük kazançlar hedeflenebilir. Bazı insanlar kripto paralara yatırım yaparak milyonlarca dolar kazandılar. Ancak aynı şekilde yatırımlarının çoğunu veya tamamını kaybeden yatırımcılar da oldu.
  • Marjla satın almayın. Marj seçeneğine gittiğinize satın alabileceğiniz tutarı artırmak için aracı kurumdan borç para alırsınız. Bu kaldıraçtır ve iki ucu keskin kılıçtır. Başarılı olursanız önemli kârlar elde edersiniz ancak yanılırsanız yatırdığınızdan daha fazlasını borçlanırsınız. Akıllı yatırımcılar bu riski yönetir.
  • Kayıpları durdurun. Yatırımınızda güvenli bölgede yer almak her zaman akıllıcadır. Ancak kriptoların volatil yapısı göze alındığından büyük ölçekli kayıpları durdurmak oldukça zordur.
  • Kaybedilen pozisyonları tutmayın. Bir yatırımda başarılı olamıyorsanız bunda ısrar etmeyin. Küçük kayıpların büyüyüp bir dağ olmasına izin vermeme çalışın.
  • Özellikle kripto para alanında bir yatırım planı oluşturulması çok önemlidir. Ne zaman satın alıp satacağınıza karar vermenize yardımcı olacak bir planınız olsun. Planı takip edip kurallara uyun.
  • Teknik analiz kullanabilirsiniz. Teknik analiz, bir pozisyona ne zaman gireceğiniz veya çıakcağınız konusunda size ipuçları verir. Yeni başlayanlar için en iyi iki gösterge, hareketli ortalamalar ve RSI olarak belirtilir. Anlaşılabilir ve iyi sinyallere sahip göstergelerdir.
  • Yatırımlarınızı çeşitlendirin. Sahip olduğunuz her şeyi asla tek bir finansal ürüne koymayın. Kripto satın alırken sermayenizi kripto dışı varlıklara da dağıtabilirisniz. Bu mümkün değilse daha fazla deneyim ve bilgi edinene kadar küçük yatırımlar yapın.
  • Satın almadan önce canlandırılmış bir hesapla pratik yapın. Gerçek parayla işlem yapmadan önce bir simüle veya benzeri bir hesapta çalışmalar düzenleyin.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar