Kripto Para Piyasasında Beklenmeyen Düşüş! Sebep Tether Mi?

Kripto para piyasası bir anda tamamen kızıla boyandı. Düşüşün arkasındaki temel sebep Bitfinex ve Tether mi?
10:30
26 Nisan 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Lider kripto para birimi Bitcoin‘in (BTC) 2 Nisan tarihinde sert bir yükseliş yakalaması ile bütün kripto para piyasasında da yükseliş rüzgarları esmeye başlamıştı. Nisan ayı boyunca dalgalı bir grafik çizen kripto para birimleri, birkaç gün önce BTC’nin 5.600 dolar üzerine çıkması ile bazı uzmanlarca boğaların geldiğini hissettirmiş olsa da, bugün yaşanan düşüş tam olarak ayı piyasasının bitmediğini gözler önüne serdi.

Bu yazının kaleme alındığı an itibariyle Bitcoin 5.283 dolara kadar gerilerken, Ethereum (ETH) %5.22’lik bir değer kaybı ile yeniden 160 dolar altına, 155 dolara kadar düştü. Toplam piyasa değerine göre en büyük üçüncü kripto para birimi XRP %2,49, Bitcoin Cash (BCH) %4.03, Litecoin (LTC) %0.95, EOS (EOS) %2.18, Binance Coin (BNB) %0.85, tartışmalı Tether (USDT) %1.26’lık, Stellar (XLM) %4.82 ve onuncu sıradaki Cardano ise (ADA) %5.63’lük bir düşüş yaşamakta.

Tether ve Bitfinex’in Etkisi Var Mı?

Piyasa ve özellikle Bitcoin üzerinde çok büyük etkilere sahip olduğu geçmişte tecrübe edilen Bitfinex kripto para borsası ve Tether kripto para birimi, yeni çıkan bir haber ile gündeme geldi. New York Başsavcılığı tarafından Bitfinex’in 850 milyon dolarlık kaybını direkt olarak Tether hazinesinden karşıladığı iddiaları ortalığı bir anda karıştırdı.

Bunun yanı sıra 2016 yılında hacklenen Bitfinex kripto para borsasının 300 BTC’si de çok yakın zamanda harekete geçirildi. Hackerın 1.600 milyon dolar değerine denk olan 300 BTC’yi satmış olması ihtimali, piyasayı kıskaca alan başka bir gelişme olabilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI

  • ismail
    4 sene önce

    1.600 milyon dolar*

    44