Bitfinex ve Tether’in Başı 850 Milyon Dolarlık İddia İle Belada!

New York Başsavcılığı, Tether ve Bitfinex hakkında yeni bir mahkeme kararı çıkardı.
09:28
26 Nisan 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Toplam piyasa değerine göre dünyanın en büyük ve büyük ihtimalle en çok eleştirilen stablecoin’i olan Tether (USDT) ve geçtiğimiz yıllarda ortaya çıkan belgelerde aynı yönetim kurulunu paylaştığı belirlenen kripto para borsası Bitfinex‘in başı şu sıralar yeni gündeme gelen bir haber ile ciddi anlamda belada.

New York Başsavcısı Letitia James, Bitfinex ve Tether kurumlarının işletmecisi olan iFinex Inc.’ye karşı New York içerisindeki işlemlerini sonlandırması için mahkeme kararı çıkardı. Başsavcılık ofisi Bitfinex’in 850 milyon dolarlık müşteri fonu zararını, Tether kullanımı ile kapattığını öne sürmekte. İddiaya göre Bitfinex normalde Panama tabanlı bir firma olan Crypto Capital Corp.’a bir süre önce 850 milyon dolar miktarında fon gönderdi ve daha sonra geri alması gereken 850 milyon dolarlık fonları hiç alamadı. James, zarar eden borsanın bu kaybını direkt olarak Tether’in hazinesinden karşıladığını vurgulamakta.

Başsavcılık ofisi tarafından alınan mahkeme kararına göre artık hiçbir iFinex Inc. yetkilisi, çalışanı veya görevlisi direkt olarak Tether’in rezervlerine erişemeyecek ve bu rezervler üzerinde hiçbir şekilde hak iddia edemeyecek.

Bitfinex İddialara Cevap Verdi

Bitfinex kripto para borsası da konuyla ilgili cevap hakkını kullandı ve Crypto Capital’a 850 milyon dolar kaybetmiş oldukları ithamının tamamen asılsız olduğunu dile getirdi.

”Mahkeme kararında Crypto Capital firmasına 850 milyon dolar kaybetmiş olmamız gibi asılsız iddialar var. Crypto Capital’daki paralarımızın çalınmadığı hatta oldukça güvenli bir şekilde korunduğunu biliyoruz. Bu paraları almak için çabalıyoruz ama maalesef New York Başsavcılığı bizim bu çabalarımızı desteklemiyor gibi görünüyor.”

Olay sonra Bitcoin bir anda 5.300 dolarlara geriledi ve piyasadaki düşüş hala sürüyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar