reklamı kapat

Kore’den 388 Milyon Dolarlık Blockchain Hamlesi

Güney Kore Blockchain teknolojisini geliştirilmesine 3858 milyon dolarlık yatırım yapmaya hazırlanıyor. 
09:00
18 Mayıs 2020

Ortaya çıkan son bilgilere göre Kore Bilim, Bilgi ve İletişim Bakanlığı ay sonunda devasa bir Blockchain geliştirme projesine devam edip etmeyeceğine karar verecek. Projeye devam edilmesi halinde fon 5 yıl içinde Blockchain teknolojisini gelişmesi için 480 milyar won yani yaklaşık olarak 388 milyon dolarlık yatırım yapacak.

388 Milyon Dolarlık Hamle

Çin’de Blockchain teknolojisinin büyük bir hızla ilerlemesini göz önünde bulunduran Güney Kore de kendi Blockchain stratejisi için adım atmaya hazırlanıyor. Bu bağlamda Kore Bilim, Bilgi ve İletişim Bakanlığı’nın ay sonunda vereceği kara bekleniyor.

Eğer projeye devam etmeye karar verilirse 388 milyon dolarlık yatırım, 5 yıl içinde Yeta adlı ön fizibilite çalışmasını geçen şirketlere ve girişimlere yapılacak. Yeta ise yeni araştırma ve geliştirme projelerinin Blockchain teknolojisi alanındaki politikasını ve ekonomik fizibilitesini incelemek için bakanlık tarafından oluşturulan bir sistem olarak karşımıza çıkıyor.

Blockchain Tabanlı Veri Ekonomisi

Bilim ve ICT Bakanlığı ve Bilgi ve İletişim Teknolojilerini Tanıtma Enstitüsü (IITP) yukarıda bahsi geçen projeyi Kasım 2019’da başlatmıştı. Projenin amacı, ülkenin “veri ekonomisine geçişini” hazırlamak için gerekli olan Blockchain teknolojisini güvence altına almaktı. Konuyla ilgili hazırlanan raporda, 2021 yılından 2025’e kadar 475.1 milyar won’un projeye aktarılması gerekeceği ifade ediliyordu. Ayrıca yapılan açıklamalarda projenin; teknoloji geliştirme, ticarileştirme, kamu gösteri programları aracılığıyla kitlesel kabul ve yerel endüstrilere destek olmak üzere dört farklı alanı ele alacağı da belirtiliyor.

Bunların yanında Kore’deki uzmanlar ve endüstri liderleri, ülkenin Blockchain teknolojisine yatırım başlatması için “altın zaman” olduğuna inanıyor. Piyasa hala nispeten hala genç olduğu için, Kore’nin rekabetçi ortamda kendisini göstermesi için bu alana yapılacak yatırımların boşa gitmeyeceğini ifade ediyorlar.

Öte yandan Güney Kore hükümeti yaklaşık olarak bir ay önce yaptığı açıklamalarda, Blockchain teknolojisinin ülke için altın bir fırsat olduğu ifade edilmiş. Dolayısıyla bakanlığın Blockchain teknolojisin yapılacak büyük yatırımı onaylaması olası görülüyor.

Kaynak: Newsbtc

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.