X


Kore Hükümeti Kripto Para Kazançlarını Vergilendirecek!

Güney Kore hükümeti kripto para işlemlerinden vergi alabilir.
19:00
8 Aralık 2019
kore kripto para
Okuma Süresi: 1 Dakika

Bitcoinist kaynağının aktardığı bir habere göre, Güney Kore hükümeti 2020 yılından itibaren kripto para birimlerinin alım veya satımından elde edilen gelirleri vergiye bağlayacak.

Kripto Para Kullanıcılarına Vergi Şoku

Oluşturulan özel yasa sayesinde kripto para kullanıcıları hedef alınacak ve 2020 yılından itibaren bu uygulamanın üzerine ciddi bir şekilde gidilecek. Güney Kore aslında kripto para piyasası açısından oldukça önemli bir yere sahip. Finans ve Ekonomi Bakanlığı’nın bir süredir kripto para yatırımcılarını içeren çalışmalar yaptığı ve sonunda bu taslak ile ortaya çıktığı belirtilmekte.

Aktarılan haberde Ekonomi Bakanlığı yetkililerinden birisinin konu hakkında şunları ifade ettiği belirtildi:

”Konu hakkında çeşitli toplantılar ve tartışmalar gerçekleştirdik. Gözden geçirilmiş yasa taslağı 2020 yılının ilk yarısında sonuca erdirilecek.”

Aslında bu durum kripto para borsalarının omuzlarına da ciddi yük bırakmakta. Sadece kullanıcılar değil aynı zamanda kripto para borsaları da kullanıcılarla ilgili ayrı bir veri tutma zorunluluğuna sahip olacak. Bu da bilerek kripto para kazancını aktarmayan kullanıcıların, kripto para borsaları aracılığıyla tespit edilmesinin önünü açacak.

Aslında kripto para birimlerinin ve Bitcoin‘in (BTC) özünde yer alan merkeziyetsizlik, kripto para borsalarının bu tip eylemleri ve regülatörlerin yasaları ile zarar görebilmekte.

Aslında bu durum sadece Güney Kore’ye özgü değil ve daha önce ABD de benzer bir adım atarak kripto para yatırımcılarını vergilendirmenin peşine düşmüştü.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar