X


Kanada Merkez Bankası İlk Resmi Dijital Parayı Geliştiriyor

18:00
21 Haziran 2016

The Bank of Canada, Royal Bank of Canada ve Kanada Ödemeler Kurumu Calgary’de düzenlenen Payment Panorama konferansında ilk resmi kripto para CAD-COIN için çalışmalara başladıklarını açıkladı.

Kanada Bitcoin Birliği (Bitcoin Alliance Canada) yetkili müdürü Kyle Kemper yaptığı sunumda CAD-COIN’in temelindeki açık defter platformunun sistemini anlattı:

1. Katılımcılar Merkez Bankasının kontrolündeki özel havuz hesabına koyulmak üzere T1 servisi aracılığıyla nakit teminatı ipotek edecek.

2. Merkez Bankası CAD-COIN üretmek için nakit teminatını dönüştürecek.

3. Merkez Bankası katılımcıların hesabını CAD-COIN aktararak fonlayacak.

4. Kimliği belirli ve güvenilir kişiler CAD-COIN platformunda karşılıklı takas yapabilecek.

5. Katılımcılar T1 para teminatı karşılığında CAD-COIN alacak.

6. Merkez Bankası ipotek karşılığında alınan CAD-COIN’leri havuz hesabından silecek.

Forbes’a göre “En Büyük 5” banka olarak görülen Bank of Montreal, Canadian Imperial Bank of Commerce (CIBC), RBC, Toronto-Dominion Bank (TD Bank) ve Scotiabank R3’ün de denetlediği çalışmada yer alıyor.

Sunumu yapan Kyle Kemper çalışmayı bankaların “blockchain’leşmesinin” ilk aşaması olarak görüyor. Geçen yıl da Chain CEO’su Adam Ludwin “hükümetler blockchain’in gelişmesine nasıl katkıda bulunabilir?” sorusuna verdiği “blockchain üzerinden dolar basarak” yanıtıyla salonda kahkahalara neden olmuştu. Bunun üzerine Ludwin bir yıl içinde her şeyin değişebileceğini iddia etmişti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar
ETİKETLER