Ethereum’dan DAO’nun Çalınan Fonları İçin Zor Karar

18:00
22 Haziran 2016

Uzmanların söylediklerine göre, DAO saldırısını yapan hacker fonları Temmuz ortasına kadar çekemeyeceği için DAO’dan boşaltılan ether’ler bir derece güvende görünüyor.

Ethereum Vakfı üyelerinin acil kararla düzenlediği toplantıda siber saldırının doğurduğu sonuçlarla baş etmek için önce hafif, daha sonra sert bir yol ayrımı (fork/çatallanma) politikası uygulanması fikri önerildi.

Saldırı hacker’ın platformun ayrılabilme özelliğini kullanarak DAO’dan alt DAO’ların birine fon sızdırması sebebiyle teknik olarak hâlâ devam ediyor. Vakıf için sevindirici gelişme ise DAO’ya yazılan özel bir kod sebebiyle hiçbir önlem alınmasa dahi hacker’ın alt DAO’daki fonları Temmuz ortasına kadar çekemeyecek olması.

Geliştiriciler ilk olarak işlemlerin geri alınmayacağı ve fonları iade edilmeyeceği, çalınan token’lerin çekilmesini önleyen “hafif yol ayrımı” (soft fork) politikasının işlerlikte olmasını uygun görüyor.

Onu takip edecek sert yol ayrımı ise token’lerin gerçek sahiplerinin ether’lerini yalnızca çekim yapmaya izin veren smart contract’a aktararak geri kazanmasını kapsayacak. Son kararı ise çözüm önerisini evet-hayır şeklinde oylayacak ether madencilerinin olacak.

Ethereum geliştiricileri madencilere işlerine normal bir şekilde devam edip ilk yol ayrımını beklemelerini; ether kullanıcılarına ve borsalara ise “Ethereum yeterince güvende” diyerek işlemlerine devam edip sakin kalmalarını tavsiye etti.

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar