X


DAO’daki Kayıp 60 Milyon Doları Bulabilir

00:47
22 Haziran 2016

Şu ana kadar 150 milyon dolarlık bir değerin üzerinde ether toplayan DAO (merkezsiz otonom organizasyon) geçtiğimiz günlerde ağır bir darbe aldı. Bunun sonucunda piyasada elden çıkarma amaçlı satışlar tavan yaptı ve DAO değeri 0.0000682 BTC’ye kadar düştü. Sonraki günler fiyat biraz toparlandı ve şu an 0.000161’den işlem yapılıyor. Fakat bu rakamın ICO satışından daha düşük bir seviyede olduğunu belirtmek gerek.

Ethereum tabanına yazılmış bir dizi smart contract’ten oluşan lidersiz ve merkezsiz organizasyon olan DAO bu saldırı sonucunda 3.6 milyon ether kaybetti. Poloniex ve Bitfinex gibi borsalarda ether fiyatı ile hesaplandığında kayıp yaklaşık olarak 60 milyon dolara tekabül ediyor.

Geçen hafta ilk olarak Reddit’te dolanmaya başlayıp daha sonra diğer sosyal medya sitelerine yayılan hack haberlerinin ardından Ethereum kurucularından Vitalik Buterin ether piyasalarında ve DAO için fonlama tekliflerinde kullanılan DAO token’lerinde işlem durdurma çağrısı yaptı.

Almanya merkezli Ethereum startup’ı Slock.it’in yazdığı açık kodu kullanarak Mayıs ayında başlatılan DAO, üyelerini ethereum projelerini fonlamaları için güçlendiren girişim sermayesi fonu olarak tasarlandı. Bir aylık “oluşum sürecinde” üyelere ether’lere karşılık DAO token’i satılması sonucunda toplam 162 milyon dolar ethere yatırımı alındı. DAO koduna yazılan bir önlem yöntemi ile üyelerin fonları çeşitli durumlarda ayırabildiği “alt DAO”lar oluşturulabiliyor.

Saldırıyla birlikte alt DAO’ya taşınan ether’ler donmuş durumda. Ethereum Vakfının üyelerinden biri olan Gustav Simonsson’un Reddit’te yazdığına göre şüpheli fonlar alt DAO’nun oluşum sürecinde kilitli oldukları için 14 Temmuz’a kadar harcanmaları mümkün değil.

Bir sonraki adım Buterin tarafından Ethereum blockchain’in ikiye ayrılarak yol ayrımına gidilmesi olarak gösterildi. Çatallanma şu ana kadarki işlemleri geriye sarmayacak veya yolundan çevirmeyecek, onun yerine fonları kazanmak için bir mekanizma sağlayarak daha fazla ether sızmasının önüne geçmeye çalışacak. Konuyla ilgili gelişmeleri merakla bekliyoruz.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar