X


Microsoft Azure’da Bulut Temelli Blockchain Sistemi Üretilebilecek

18:00
22 Haziran 2016

Microsoft Azure müşterilerine bulut platformunu kullanarak kendi isteklerine göre blockchain sistemi üretebilecekleri Bletchley projesinin başladığını duyurdu.

Blockchain’i ilk benimseyen kişilerin görüşleri alınarak geliştirilen proje herkese açık ve anonimlik, güvenlik, operasyon yönetimi, gizlilik ve şifre yönetimi gibi temel blockchain parametreleri kurma fırsatı sunuyor.

Projenin tanıtım yazısına göre bunları kapsayan özel yazılımın ayrıca düzenleyiciler ve piyasa liderlerinin çokça aradığı “pazar/piyasa istihbaratı” sunuyor. Özel yazılımın haricinde bir yenilik de işlemlere gerekli olduğunda saat ve tarih gibi ek bilgilerin eklenebilmesi.

Aynı zamanda etkili performans, ölçeklenebilirlik ve denge vaat eden bir platforma sahip projenin esas amacı en basitinden en karmaşığına kadar çeşit çeşit blockchain konsorsiyumları kurulabilecek bir temel oluşturmak. Mesela platform yardımıyla smart contracts’lar üzerinde çalışan Ethereum benzeri sistemler kurulabilecek.

Bletchley projesinin diğer blockchain platformlarından farkı, dünyanın 24 farklı bölgesinden erişilebilmesi ve sağlık hizmetleri, finansal hizmetler gibi konularda yüksek düzenlemenin talep edildiği alanlarda öncelikli olarak sunulması olacak.

Daha önce Ethereum temelli blockchain uygulamalarının tartışıldığı Devcon2 konferansının ana sponsoru olan Microsoft, blockchain araştırma ve geliştirme projelerine aktif olarak katılıyor.

Kaynak: Coinfox

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar