X


JPMorgan, El Salvador’un Bitcoin (BTC) Hamlesini Yorumladı: Hiçbir Faydası Yok

JPmorgan, El Salvador'un Bitcoin hamlesini eleştirdi.
17:31
13 Haziran 2021

El Salvador, Bitcon’i (BTC) resmi para birimi olarak kabul etti. Kongre’nin de onayı ile birlikte resmi para birimleri arasında kendine yer edinen ve dünyada bir ilki yaşatan Bitcoin, ülkedeki her kurum tarafından ödeme aracı olarak kabul edilmek zorunda.

Bitcoin Kabulünün Hiçbir Faydası Yok

El Salvador’un bu hamlesi Bitcoin ekosisteminden oldukça olumlu yanıt alırken finans kurumları tahmin edilebileceği gibi bunu eleştirmeye devam ediyor. IMF tarafından yapılan açıklamada bu durumun bazı endişeler yaratabileceği belirtilirken Uluslararası Ödemeler Bankası da bunu “ilginç bir deneme” olarak nitelendirdi.

El Salvador’un Bitcoin kabulü konusundaki en sert yorumun ise JPMorgan’dan geldiği söylenebilir. ABD’nin en büyük bankası konumundaki JPMorgan, El Salvador’un bu hamlesinin hiçbir ekonomik getiriye ve faydaya sahip olmadığını açıkladı. Financial Times tarafından da aktarılan habere göre bu gelişme aslında IMF ile devam eden görüşmeleri kötü etkileyebilir ve El Salvador’un ekonomik yardım almasını zorlaştırabilir.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

JPMorgan’dan IMF Tehdidi!

JPMorgan uzmanları, bunun hiçbir ekonomik faydaya sahip olmayan bir hamle olduğunu belirterek direkt olarak IMF tehdidini ortaya koydu. Gelişmekte olan bir ülke konumundaki El Salvador’un IMF ile olan görüşmelerinin 2019 yılında başladığı biliniyor. Henüz netleştirilmeyen görüşmelerin Bitcoin hamlesi yüzünden sekteye uğraması ise El Salvador’u olumsuz etkileyecektir.

IMF sözcüsü Gery Rice da konu hakkında yaptığı açıklamada bu hamlenin yasal ve ekonomik sonuçları olabileceğini belirtmişti. El Salvador’un bu tehdit sonrası neler yapacağı ise önümüzdeki haftalarda belli olacaktır.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar