X


Bitcoin (BTC) Hakkındaki Son Uyarı, Tahminlerin Aksine Yükseliş Getirebilir!

BTC için korkutan sinyal.
12:23
13 Haziran 2021

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), 64.900 dolar seviyesinden sert bir düşüş yaşadı ve ilk başta kademeli daha sonra bir anda gerçekleşen bu çekilme fiyatı 30.000 dolara kadar getirdi.

Bitcoin Fiyatı İçin Ölüm Kesişimi Etkisi

Bitcoin fiyatının bu ani düşüşü teknik göstergelerde ise “ölüm kesişimi” olarak bilinen bir olayın yeniden gündeme gelmesine neden oldu. Bazı analistler bunun kesinlikle düşüş sinyali olduğunu düşünürken diğerleri ise aslında ölüm kesişiminin net bir dip noktası sinyali olduğunu ifade ediyor.

Ölüm kesişimi, daha önceki yıllarda da sıkça anılan ve Bitcoin konusunda büyük bir korkuya neden olan nadir sinyallerden birisi olarak biliniyor. Bu sinyal ise genellikle 50 günlük basit hareketli ortalamanın, daha uzun vadeli bir hareketli ortalanın altına inmesi ile gerçekleşiyor. Genellikle en yaygın ölüm kesişiminin ise 50 günlük hareketli ortalamanın, 200 günlük hareketli ortalamanın altına inmesi ile gerçekleştiği bilinmekte.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

BTC İçin Korku Başladı mı?

Aşağıdaki Litecoin grafiğine bakıldığında da 50 günlük SMA’nın (mavi), bir anda 200 günlük SMA’nın (kırmızı) altına indiği görülebilmekte. Ölüm kesişiminin yaşanması ile birlikte fiyatın daha çok aşağıya indiği ancak bir noktadan sonra toparlanma sinyalleri verdiği de görülebiliyor.

Ölüm kesişimi daha önce ABD borsalarında ve hisse senedi piyasalarında çok sert düşüşleri doğru tahmin etmişti. 19 Haziran 1930 tarihinde görülen ölüm kesişimi sonrasında S&P 500 %78 düzeltme yaşadı. 19 Aralık 2007 tarihinde görülen ölüm kesişimi ise %53 düşüş getirmişti. İlk örnekteki düzeltme 15 Eylül 1932 tarihinde biterken ikinci örnekteki 17 Haziran 2009 tarihinde bitti.

BTC İçin Ölüm Kesişimi Örnekleri

Bitcoin’in grafiğine bakıldığında ise birden çok ölüm kesişimi yaşandığı ve bunların pek güvenilir sonuçlar vermediği görülebilmekte. Bitcoin’in ölüm kesişimi verilerine göre fiyat 26 Ekim 2019 tarihindeki sinyalden sonra sert bir düzeltme yapsa da devamında kesişim öncesi seviyelerine yükselmeyi başardı.

Yine benzer bir şekilde 26 Mart 2020’de görülen ölüm kesişimi önce hafif bir düşüş, devamında ise ciddi bir yükselişi beraberinde getirdi. Bu da konu kripto paralar ve Bitcoin olduğunda ölüm kesişiminin aslında tam tersi yönde sinyal verdiğini gösteriyor.

Bitcoin fiyatı bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla ise 35.622 dolar seviyesinden işlem görüyor ve sözde ölüm kesişiminin etkisi çok fazla görülmemiş durumda.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar