reklamı kapat

İtalya Blockchain Dünyasına Adım Atıyor

İtalya'nın Blockchain düzenlemeleri son aşamaya geldi.
26 Ocak 2019
  • Kartal ParıltıKartal Parıltı

İtalya senatosu geçtiğimiz günlerde ülkenin ilk Blockchain kanunlarını onayladı, bazı Blockchain tanımları belirlendi ve teknolojinin belgelerin onaylanmasında kullanılabileceğini kabul etti.

Kripto Para Düzenlemeleri

Yayımlanan düzenlemede Blockchain ve kripto paraların yanı sıra akıllı sözleşmelerle ilgili tanımlamalar da yer alıyor. Yapılan değişiklik sayesinde resmi belgelerin Blockchain aracılığıyla onaylanmasının da önü açılacak. Onaylanan kripto para düzenlemeleri son halini aldı ancak son aşama olarak temsilciler meclisinin de onayını almayı bekliyor.

Avrupa’da Blockchain

Fransa, Danimarka ve Estonya gibi diğer Avrupa ülkelerine baktığımızda Blockchain sektöründe daha belirgin ilerlemeler görebiliyoruz. İtalya halen bir dizi onay sürecinden geçerken Blockchain’i yasallaştırma yolunda biraz geri kaldığını söyleyebiliriz.


İtalya’nın yakın zamanda düzenleme adımı atması bekleniyordu. Ülke Aralık 2018’de Avrupa Birliği ülkelerinin Blockchain’in geliştirmesi için yapılan deklarasyona katkıda bulundu. Bu girişim “Blockchain Adası” adıyla anılan Malta tarafından başlatıldı ve İtalya, Fransa, Portekiz, İspanya ve Yunanistan tarafından desteklendi. Yayımlanan yazıda Blockchain “düzen değiştirici” olarak tanımlandı ve Blockchain’in faydalarından bahsedildi. Blockchain’in eğitim, taşıma, ulaşım, tapu, gümrük, şirket kayıtları ve sağlık alanlarında sistemin yürüme şeklini geliştirebileceği not düşüldü. Sonuç olarak e-devlete geçişin önemli yapı taşı olabileceği, şeffaflığı artıracağı ve yönetimsel yükleri azaltabileceği savunuldu.

Geçtiğimiz günlerde IMF kripto para gelişmelerinin hızlı olmasından kaygı duyarak Malta’yı uyarmıştı. Kripto paraların yasa dışı kullanımına dikkat çeken IMF heyeti Malta’nın kapasitesini aşacak faaliyetlerde bulunduğunu belirtti. Özellikle yatırımcı kimliklerinin belirgin olması gerektiğini vurgulayan IMF heyeti, hızlı gelişimin finansal dengeye zararı olacağını açıkladı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.