reklamı kapat

İsviçre’nin Finansal Regülatörü, Bir ICO Projesini Yasa Dışı İlan Etti!

İsviçre'nin finansal regülatörü FINMA, Envion projesinin ICO'sunu yasa dışı ilan etti.
11:00
28 Mart 2019

İsviçre‘nin finansal regülatörü olarak bilinen FINMA, 27 Mart tarihinde bir kripto para madencilik firması olan Envion AG‘nin ICO‘sunun soruşturmasını tamamladığını açıkladı.

Regülatör, soruşturmanın sonucunda Envion’un 2018 yılının Ocak ayında tamamlanmış olan ilk dijital para arzının yasa dışı olduğuna hükmetti. Mobil madencilik ekipmanları için temiz enerji sağladığını ve merkeziyetsiz olduğunu iddia eden Envion isimli blockchain firması, 2018 yılının Kasım ayında Zug tabanlı bir mahkemeden tasfiye emri de almıştı. FINMA’nın yaptığı açıklamalara göre söz konusu ICO en az 37.000 yatırımcıdan gerekli lisansa sahip olmadan 90 milyondan daha fazla İsviçre Frangı toplamayı başardı ve bu takriben 90.5 milyon dolara denk.

Envion’un kurucu ortağı Michael Luckow firmayı ve orijinal yapıyı korumaya çalışsa da, finansal regülatör blockchain firması için bir müfettiş atadı ve tasfiyenin kaçınılmaz olmasını sağladı.  FINMA dün yaptığı açıklama gereğince bundan sonra Envion’un gözetiminden sorumlu olmayacağını ve bu firmanın kendi yetki alanlarına artık girmediğin vurguladı. Yapılan açıklama ışığında Envion’un iflas sürecinin Zug İflas Dairesi tarafından kontrol edileceği ve yönetileceği bilgisi de paylaşıldı.

İsviçre, Kripto Para Vadisi Haline Geliyor!

İsviçre özellikle Zug kasabasının etkisi sayesinde blockchain ve kripto paralar konusunda gitgide daha büyük bir bölgesel isim haline geliyor. Aynı Amerika içerisindeki Silikon Vadisi gibi, İsviçre içerisindeki Zug’un da ”Kripto ve Blockchain Vadisi” olduğu lanse edilmekte ve hükümetin yeni teknolojilere olan ılıman tavrı da başarıyı ve büyümeyi tetiklemekte.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.