reklamı kapat

İran Enerji Bakanı’ndan Madencilik Açıklaması

Ülkedeki enerji politikaları sebebiyle diğer alanlara kıyasla madenciliğin daha ucuz olduğu İran’da işler değişebilir…
16:00
10 Haziran 2019
  • İlayda Pekerİlayda Peker

Eğer İran Enerji Bakanı işleri kendi istediği gibi yürütmeye başlayabilirse İran’daki kripto para birimi madencileri çok daha yüksek elektrik faturaları ödemek zorunda kalabilir…

Gerçek Maliyetler

Pazar günü The Financial Tribune’de yayımlanan bir habere göre İran Enerji Bakanı Homayoun Haeri, İran’daki kripto para birimi madencileri tarafından kullanılan enerjinin gerçek fiyatlar üzerinden ücretlendirilmesi gerektiğini dile getirdi. Ayrıca bakana göre kripto para madenciliği hükümet tarafından sübvanse edilmemeli.

İran hükümetinin ülkedeki elektrik sübvansiyonlarına yani elektrik için yapılan maddi desteğe yaklaşık olarak 1 milyar dolar harcadığı biliniyor. Dolayısıyla İran halkı elektrik kullanımında gerçek maliyetin altında ödemeler yapıyor.

Bunun yanında İran hükümeti ülkedeki kripto madenciliği ve kripto para yatırımlarını önlemeye çalışıyor. Ancak buna rağmen ülkedeki düşük elektrik masrafları sebebiyle bu tür faaliyetler günden güne artıyor.

Ayrıca Amerika’nın İran’a uyguladığı yaptırımlar dolayısıyla İran’da her gün daha fazla insan geleneksel para birimleri yerine kripto paraları tercih etmeye başlıyor. İran halkı hem kripto para madenciliği yapıyor hem de kripto paraları işlemlerinde kullanıyor.

Farklı Ülkelerden Rağbet

Daha önce paylaşılan haberlere göre, Tahran merkezli kripto start-up’ı Areatak’ın Blockchain araştırmacısı Nima Dehqan, İspanya’dan, Ukrayna’dan, Ermenistan’dan ve Fransa’dan gelen yabanı yatırımcıların İran’daki kripto para madencilik çiftliklerini ziyaret ettiklerini dile getirmişti.

Bununla birlikte Amerika’nın yaptırımlarına karşı kripto paraları kullanmayı düşünen tek halk İran halkı değil. Özellikle Venezuela ve Rusya da Amerika’nın yaptırımlarından kaçış yolu olarak kripto paraları seçenekleri arasında değerlendiriyor. Örneğin, 2018 Ağustos ayında Rus bir milletvekili Amerika’nın yaptırımlarından kaçmak için kripto paralara başvurulabileceğini dile getirmişti. Milletvekilinin açıklamalarını bu yazımızda sizlerle paylaşmıştık…

Kaynak: Coindesk

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.