X


Internet Computer Coin Nedir?

Internet Computer, sınırsız kapasite ile web hızında çalışan dünyanın ilk blok zinciri olarak tanımlanıyor. 
13:00
24 Temmuz 2021

Internet Computer, sınırsız kapasite ile web hızında çalışan dünyanın ilk blok zinciri olarak tanımlanıyor. Ayrıca akıllı sözleşme hesaplamasını ve verilerini ölçekleyen, bunları web hızında çalıştıran, verileri verimli bir şekilde işleyen ve depolayan ve geliştiricilere güçlü yazılım çerçeveleri sağlayan bir blok zinciri bilgisayarı olan Bitcoin ve Ethereum’un yanı sıra üçüncü büyük blok zinciri yeniliğini temsil ediyor.

Internet Computer (ICP) Nedir?

Internet Computer yazılımın tamamen yeniden tasavvur edilmesini sağlıyor. Tokenize internet hizmetleri, pan-endüstri platformları, merkezi olmayan finansal sistemler ve hatta geleneksel kurumsal sistemler ve web siteleri oluşturmak için devrim niteliğinde yeni bir yol da sunuyor.

Proje, Ekim 2016’da Dominic Williams tarafından kuruldu ve kripto topluluğundan kayda değer bir ilgi gördü. DFINITY, Andreessen Horowitz, Polychain Capital, SV Angel, Aspect Ventures, Electric Capital, ZeroEx, Scalar Capital ve Multicoin Capital gibi katkıda bulunanlardan ve birkaç önemli erken Ethereum destekçisinden toplam 121 milyon dolar topladı.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

2018’de 50.000’den fazla kayıt katılımcısı, bir airdrop’ta ICP hizmet token’ları aldı. 18 Aralık 2020’de DFINITY, Internet Computer’ın alfa ana ağını başlattı. 10 Mayıs 2021’de DFINITY, merkezsizliğe doğru son bir adımda Internet Computer’ı  kamuya açık hale getirdi. Bu önemli dönüm noktası, internetin artık merkezi olmayan bir küresel bilgisayar olarak işlev gördüğü anlamına geliyor. Internet Computer’ın tüm kaynak kodunun kamuya açık hale getirilmesi ve on binlerce topluluk üyesinin Internet Computer’ı yönetmesine izin veren ICP yardımcı programı token’ı ile tokenlaştırılmıştır.

Internet Computer’ın amacı, halka açık interneti genişletmektir, böylece aynı zamanda dünyanın bilgi işlem platformu olabilir. Bugün internet, herkesi ve her şeyi birbirine bağlayan bir ağdır, ancak şu anda sistemler ve hizmetler özel altyapıdan yürütülmektedir. Internet Computer’ın arkasındaki bilimsel atılım, yeni Konsensüs, Etkileşimsiz Dağıtılmış Anahtar Üretimi (NI-DKG), Ağ Sinir Sistemi (NNS), İnternet Kimliği gibi düzinelerce ileri teknolojiyi kapsayan Zincir Anahtar Teknolojisidir.

Zincir Anahtar Teknolojisi, Internet Computer’ı oluşturan node’ları düzenleyen bir dizi şifreleme protokolünden oluşur. Internet Computer’ın arkasındaki temel atılımlardan biridir ve tek bir ortak anahtara sahip olmasını sağlar. Bu çok büyük bir avantajdır çünkü akıllı saatler ve cep telefonları da dahil olmak üzere herhangi bir cihazın Internet Computer’dan eserlerin gerçekliğini doğrulamasını sağlar. Buna karşılık, geleneksel blok zincirler için bu mümkün değildir.

ICP Coin Yorum

Internet Computer özellikle Binance listelenmesi sonrasında yaşadığı büyük artış ile dikkat çeken bir proje ve kripto para birimi oldu. ICP coin’in yatırımcılardan büyük ilgi gördüğü ve bu durumun da geçtiğimiz aylarda fiyatlara yansıdığı da ifade edilebilir.

Yazının yayına hazırlandığı sırada 34,57 dolardan işlem göre ICP Coin’in 4,732,040,624 USD ile piyasa hacmi bakımından 22. sırada yer aldığı görülüyor. Ayrıca ICP Coin, 14 Haziran 2021’de 20,08 dolar ile en dip seviyeyi ve 10 Mayıs 2021’de 737,20 dolar ile rekor seviyeyi gördüğünü belirtmekte fayda var.

Yapılan açıklamalara göre şu anda dolaşımda 136,899,213 ICP Coin bulunuyor ve toplam rakamın 471,273,071 ICP Coin olacağı ifade ediliyor.

Internet Computer Coin Nasıl Alınır?

Internet Computer Coin, işlem hacmi bakımından dünyanın en büyük kripto para alım satım platformu Binance aracılığı ile hızlı ve güvenli bir şekilde satın alınabilir.

Internet Computer Coin satın almak için öncelikle Binance’e üye olmak ve ardından itibari para göndermek gerekiyor. Türk Lirası ya da dolar gibi bir itibari para gönderiminin yapılmasının ardından Internet Computer Coin’in işlem gördüğü Bitcoin (BTC), Tether (USDT), BUSD ve Binance Coin (BNB) ICP işlem çiftinde alım işlemi gerçekleştirilebilir.

Bunlara ek olarak Binance’de sadece piyasa değerinden değil daha düşük değerden de satın alma emri vererek kullanıcılar istedikleri fiyattan satın alma işlemlerini gerçekleştirebilir. Bunun için Limit sekmesini kullanmanız ve almak istediğiniz miktar ile almak istediğiniz fiyatı girmeniz yeterli olacaktır.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar