X


İngiltere’den İlginç Öneri: “Kripto Varlık Tanımından Blockchain’i Çıkaralım”

Elde edilen son  bilgilere göre İngiltere, kripto para birimlerini düzenlemeye yönelik planlar oluşturdu ve öneriler dikkat çekiyor.
14:05
18 Ocak 2022
Okuma Süresi: < 1 Dakika

Kripto para birimleri ile ilgili gelebilecek düzenlemeler uzun zamandır tüm dünyanın gündemini meşgul ediyor. Konuyla ilgili son açıklamalar İngiltere’den geldi. Ancak İngiltere’nin kulağa çok farklı gelen bir önerisi bulunuyor.

Blockchain ve Kripto Paralar

Elde edilen bilgilere göre İngiltere kripto para birimlerini düzenlemeye yönelik planlar oluşturdu. Ancak bu noktada İngiltere’nin ilginç bir teklifi bulunuyor. Ülke, kripto varlıklarının tanımından blockchain referansının kaldırılmasını istiyor.

Bu noktada blockchain teknolojisi ve kripto para birimlerinin ayrılmaz bir bütün olduklarını düşündüğümüzde İngiltere’nin tavsiyesi çok da mantıklı görünmüyor. Ancak konuyla ilgili yapılan detaylı bir açıklama henüz bulunmuyor.

Buna ek olarak İngiltere, merkezi olmayan finansın yani DeFi’nin de yönetmelik kapsamına dahil olabileceğini ama vaka bazın değerlendirmelerin yapılması gerektiğini de ifade ediyor. Dolayısıyla DeFi farklı bir alan olarak ele alındıktan sonra düzenlemelere dahil edilebilir.

Reklamlar ve Riskler

Kripto para birimleri ile ilgili yapılan reklamların büyük risk teşkil ettiği çok uzun zamandır dünya gündeminde kendisine yer buluyor. İngiltere de yaptığı son açıklamalarda, yanlış reklam ve bilgi eksikliğinin kripto para piyasasında mevcut tüketici riskleri arttırdığını ifade ediyor.

Dolayısıyla tüm bu bilgilere bakıldığında İngiltere’nin kripto para birimlerini yasaklamak gibi bir niyetinin olmadığı ancak gelecek önlemlerin yeniliği teşvik edip etmeyeceğinin önemli olduğu düşünülebilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar