Reklam

İngiltere’de Güncel Kripto Para Gündemi: Borsalara %2’lik Dijital Hizmet Vergisi Uygulanabilir mi?

İngiltere'deki dijital varlık sektörünü temsil eden CryptoUK, ülkedeki kripto para birimi borsalarına %2'lik bir dijital hizmet vergisi getirilebileceğini iddia etti.
11:42
29 Kasım 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

CryptoUK, İngiltere regülatörlerinin kripto para birimi borsalarına, yatırımcılara yansıtılması muhtemel olan %2’lik bir dijital hizmet vergisi getirebileceğini bildirdi.

%2’lik Dijital Hizmet Vergisi Gelebilir

Gelir ve Gümrük (HMRC) düzenlemelerinde yakın zamanda yapılan bir güncelleme, İngiltere’de faaliyet gösteren kripto para borsalarından alınacak bir dijital hizmet vergisi getirdi. Yayınlanan raporlarda, İngiltere’deki kripto para birimi borsalarının %2’lik bir dijital hizmet vergisi ödeyecekleri iddia edildi.

28 Kasım’da yetkililer, Hazine’nin teknoloji vergisi kapsamında kripto para borsalarını dahil etti. Gelir üzerinden alınan dijital hizmetler vergisi, Facebook gibi sosyal medya uygulamalarını ve Google gibi arama motorlarını kapsama alanına almayı amaçlayarak Nisan 2020’de uygulamaya konuldu.

CryptoUK’in İcra Direktöründen Eleştiri

İngiltere’deki dijital varlık sektörünü temsil eden CryptoUK’in İcra Direktörü Taylor, kripto para birimlerine hisse senedi veya emtia gibi diğer finansal araçlardan farklı davranılmasının kripto ekosistemine zarar verdiğini belirtti. Son gelişmenin de Mali Davranış Otoritesi (FCA) tarafından borsalar için getirilen zorunlu lisans sisteminin ardından sektör adına alınan bir başka yanlış karar olduğunu iddia etti.

Ocak ayından bu yana, İngiltere merkezli tüm kripto varlık şirketlerine, AML (kara para aklamayı önleme) düzenlemelerine uymak ve faaliyetlerine devam edebilmek adına FCA’ya kaydolma şartı getirildi. Regülatör, Ocak ayında kripto türevlerine bir yasak getirdi ve Haziran ayında FCA, tüketicileri henüz kaydolmamış 111 kripto firmasına karşı uyardı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar