reklamı kapat

İngiltere Menkul Kıymetler Borsasında Blockchain ETF’i Listelenecek

İngiltere'de listelenecek Blockchain ETF'inde 48 şirket yer alıyor.
11 Mart 2019
  • Kartal ParıltıKartal Parıltı

Amerikan yatırım firması Invesco ve İngiliz dijital varlık yatırım firması Elwood Londra Menkul Kıymetler Borsası’nda Blockchain ETF’i başlatacaklarını duyurdu. Blockchain ETF’i Blockchain sektöründeki 48 şirketi kapsıyor, bu şirketlerden bir tanesi de kripto paralarla doğrudan bağlantısı bulunan Square.

Blockchain ETF

Fon “Invesco Elwood Glabal Blockchain UCITS ETF” olarak adlandırıldı. ETF’in amacı Blockchain sektöründe bulunan şirketleri grup olarak yatırıma açmak. Elwood yöneticilerinden Kevin Beardsley basın açıklamasında şunları ifade etti:

Bu şirketler Blockchain fırsatlarını iyi bir şekilde değerlendiriyor ve para kazanıyor. Zamanla fonu dengelemeyi ve daha çok doğrudan kripto para işlemi yapan şirketlere ağırlık vermeyi düşünüyoruz. Teknolojik gelişmeleri de göz önünde bulunduracağız.


ETF İngiltere’de listelenmesine rağmen içerisinde barındırdığı şirketlerin %39’u ABD merkezli. Şirketler arasında Square’in yanı sıra Overstock ve Verizon da bulunuyor. ETF içerisinde Samsung da var. Samsung’un yeni akıllı telefonu S10 ile birlikte kripto para cüzdanı hizmeti sağlayacağı biliniyor. Fon yıllık %1’in altında işlem ücreti ile çalışacak. Fon yeni olduğu için henüz geniş çaplı verileri bulunmuyor ancak başlangıç hisseleri 40 dolar ve 500 bin dolar arasında değişiyor.

Overstock Blockchain’le uzun zamandır ilgileniyor. Square ise Bitcoin alım-satım hizmeti sunuyor. Fonda madencilik şirketleri de yer alırken, ek olarak Çin merkezli alüminyum şirketi dahi bulunuyor. Bu durum Blocckhain’in oldukça geniş alanda düşünüldüğünü gösteriyor. Fon doğrudan büyük şirketleri dahil etmemiş; Nasdaq, Microsoft ve Apple gibi büyük şirketler yeni yeni alana girdikleri için özel fonlarda tercih ediliyor olabilir.

Bitcoin ETF

Bu sırada ABD’de Bitcoin ETF’leri belirsizliğini koruyor. SEC daha önce kripto para piyasasındaki dinamiklerin güvenilirliğinden endişe ettiğini belirtmişti. SEC komisyoneri Hester Pierce son açıklamalarında kripto para sektörünün kendi kendini düzenleyebileceğini dile getirdi. Bazıları Bitcoin ETF’lerinin Bitcoin yaygınlaşmasına büyük katkı sağlayacağını düşünüyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.