X


IMF Başkanı Bitcoin (BTC) Eleştirisinde Dozu Artırıyor! Her Taşın Altından Çin Çıkıyor!

IMF Başkanı kripto paralar ve Bitcoin hakkında ne dedi? Her taşın altından neden Çin çıkıyor?
22:00
5 Ekim 2021

Kristalina Georgieva son yaptığı açıklamayla Bitcoin eleştirisinde dozunu artırdı. Reuters’in bildirdiğine göre, Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva, İtalya’nın Bocconi Üniversitesi tarafından düzenlenen sanal bir etkinlik sırasında Bitcoin’in para olarak kabul edilemeyeceğini söyledi.

Bitcoin (BTC) Para Değildir

Georgieva son yaptığı açıklamada tüm kripto paraları hedef tahtasına koydu. Hiçbirinin takasta para yerine geçemeyeceğini söyleyen IMF Başkanı, buna gerekçe olarak fiyat volalitesine değindi. IMF yakın zamanda yayınladığı bir makale de kripto paraların geleneksel finans sistemini nasıl tehdit ettiğini açıklamıştı.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Özellikle IMF ve Dünya Bankası, kripto paraların bu denli popüler olmasından dolayı rahatsızlıklarını farklı şekilde ifade etmekten kaçınmıyor. Çok daha fazla insanın geleneksel finans sisteminden taşarak kripto para piyasalarına akıyor olması bir risk olarak görülüyor. Bununla birlikte eleştirilerde ana gündem maddesi volilite ve regülasyon eksiklikleri oluyor.

Her Taşın Altından Neden Çin Çıkıyor?

Başkan Georgieva’nın bugün yaptığı sert açıklamalar kısmen son günlerdeki gerginliğine de bağlanabilir. Çünkü Georgieva önemli bir soruşturma geçiriyor. Çin’in 2018 raporlarındaki bazı verilerini değiştirmesi için IMF çalışanlarına baskı yapıldığı konuşuluyordu. Bu baskıyı kuran yöneticilerin başında Başkan Georgieva’nın gelmesi bir incelemenin başlatılmasına sebep oldu.

Dünya Bankası’nın 2018 yılı İş Yapma Kolaylığı Raporu’ndaki usulsüzlük iddialarına ilişkin soruşturma halen devam ediyor. Belki de usulsüzlük tespit edilir ve kriptolara daha ılımlı yaklaşan yeni bir IMF Başkanı bizi karşılar.

İngiltere bankalarının Çin ile yakınlaştığı biliniyor. Elon Musk’ın Çin’de kolayca Tesla satmak için Bitcoin FUD’u yaydığı da birkaç ay önce konuşuluyordu. Şimdi mevcut IMF Başkanının Çin lehine usulsüzlük yaptığı iddiaları kafaları karıştırdı. Çin, küresel ölçekte kripto paraları kendine tehlike gördüğü için bu tarz adımların atılmasına sebep olabilir mi?

Birçok kripto para borsası artık düzenleyicilerle iletişim kurma ihtimalleri kalmadığı için ülkeden kaçıyor. Çin bu sefer geri dönüşü olmayan bir yola girmiş gibi görünüyor. Peki Çin, kripto paraları yenebilecek mi? Dünyanın yeni oyun kurucusu SEC’ten gelebilecek bir Bitcoin ETF onayıyla ABD’yi karşı cephede görebilir. Böylesi bir gelişme kulağa komplo teorisi gibi gelse de her geçen gün gerçek olma ihtimali artıyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar