Reklam

İki Büyük Altcoin İle İlgili Karışık Sinyaller: Hangisi Daha İyi Performans Sergileyecek?

Bitcoin (BTC) fiyatında bugün bir geri çekilme yaşanıyor ve altcoin’ler de piyasaya ayak uydurarak düşüş grafikleri çiziyor. 
09:19
17 Ağustos 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

Bitcoin her ne kadar son günlerde 48.000 dolarlık sınırı test etmek için birkaç hamle yapmış ve başarısız olmuş olsa da piyasadaki genel yukarı yönlü hissiyat, kripto para piyasası değerinin 2 trilyon dolar üzerine yükselmesini sağladı. Bu noktada pek çok önemli kripto para biriminde de yukarı yönlü artışlar görüldüğünü belirtmek gerekiyor.

Stellar ve Bitcoin Cash

Diğer altcoin’lerle karşılaştırıldığında Stellar (XLM) ve Bitcoin Cash (BCH) sırasıyla %32,39 ve %21,98 değer kazanarak dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. Ancak yaşanan son düşüşlerde iki kripto para biriminin de piyasaya ayak uydurması ile kazançların bir kısmının silindiği görülüyor.

Yazının kaleme alındığı an itibariyle XLM 0,37 dolardan ve BCH 678 dolardan işlem görüyor. Peki, bu noktada iki kripto para biriminde artış bitti mi yoksa yeni bir yükseliş eğilimi başlayacak mı?

Elde edilen verilere göre Stellar’da aktif adreslerin sayısı 11 Ağustos’ta 0,14 milyon ile zirve noktasına ulaştı. Bununla birlikte yapılan açıklamaya göre aktif adres sayısı yazının yayına hazırlandığı sırada önemli ölçüde düştü ve 47,5 bin seviyelerine kadar geriledi.

Buna ek olarak Bitcoin Cash’teki aktif adres sayısının aynı dönemde 98,6 binden 0,12 milyona hafif bir şekilde yükseldiği görülüyor. dolayısıyla belli bir zaman diliminde XLM aktif adres sayısı azalırken BCH aktif adres sayısı artmış oldu.

Korelasyon ve Volatilite

Elde edilen verilere göre her iki varlığın da volatilitesinin alt seviyelerde kaldığı ifade ediliyor. Yapılan açıklamalarda XLM’in volatilitesinin şu an için 0,88 ve BCH’nin volatilitesinin 0,70 bandında olduğu görülüyor. Bu sebeple iki kripto para biriminin de fiyatında ciddi bir artış olması beklenmiyor.

Örneğin;  Mayıs-Haziran döneminde XLM’nin volatilitesi 1,89’dan 1,15’e düştüğünde altcoin’in değeri de yaklaşık olarak %40 düşüş yaşamıştı. Ancak mevcut seviyelerden hafif bir artış yaşanması, fiyat seviyelerinde daha fazla yükselişlerin yaşanmasına da sebep olabilir.

Ek olarak Cryptowatch’ın verilerine göre XLM’nin Bitcoin ile ilişkisi son zamanlarda o kadar güçlü değil. Aslında son birkaç gün içinde 0,5-0,6 aralığında ilerliyor. BCH’nin Bitcoin’in fiyat hareketlerine bağımlılığı ise 0,95 ile nispeten yoğun görünüyor.

Dolayısıyla şu anda iki kripto para birimi ile ilgili de farklı sinyaller alınıyor ve altcoin’lerin fiyat hareketlerinin nispeten genel piyasa görünümüne bağlı olacağı düşünülüyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar