X


Hollanda’dan Facebook’a: Sahte Kripto Para Reklamını Kaldır!

Hollanda mahkemesi sahte reklamlar içeren Facebook'a ceza kesti.
22:00
11 Kasım 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Reuters haber kaynağının 11 Kasım tarihinde aktardığı bilgilere göre, bir Hollanda mahkemesi Facebook‘a platformdaki Bitcoin (BTC) ile ilgili sahte reklamları kaldırmasını emretti. Söz konusu reklamların kaldırılması yerel bir milyarder ve televizyon yapımcısı olan John De Mol‘un Facebook’a karşı açtığı dava ile mümkün oldu.

Del Mol 2019 yılının Haziran ayında davayı başlattı ve Facebook’a birkaç kez reklamı kaldırma talebinde bulundu ancak sosyal medya devinin  ‘bile isteye’ bunu görmezden geldiğini vurguladı. Del Mol sadece kendisinin değil, başka ünlü isimlerin de fotoğrafları ile sahte ifadelerinin reklamda kullanıldığını ve bunların sonuç olarak yatırımcıların 1,7 milyon avroluk kayıp yaşamasına neden olduğunu belirtti.

Facebook’a Kripto Para Reklam Cezası

Bölgesel bir Hollanda mahkemesi de Facebook’un bütün sahte reklamları silip, reklamların arkasındaki kişilerin bütün bilgilerini yetkililere aktarması yönünde karara imza attı. Facebook bu emre uymaması durumunda 1,1 milyon dolarlık cezaya çarptırılacak. Mahkeme konu hakkında şu açıklamalara imza attı:

”Facebook bu reklamların olağan olduğunu iddia etse de, şirket söz konusu reklamlarla ilgili oldukça aktif bir rol oynamakta ve bunu bir iş modeli olarak benimsemekte. Bu da reklamların denetiminin ve sorumluluğunun Facebook’a bağlı olduğu sonucunu doğurmakta.”

Ünlü milyarder Del Mol, daha önce de Facebook reklamları ile sıkıntılar yaşamıştı. İlk olarak 2018 yılının Ekim ayında benzer problem yaşayan Del Mol, reklamı yine açtığı dava ile kaldırtmıştı.

Facebook bunun yanı sıra kendi kripto para projesi ile ilgili de yasal sıkıntılar yaşamakta ve uzmanlar bunun asla onaylanamayabileceğini dile getirmekte.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar