reklamı kapat

Hiperenflasyonla Mücadelede BTC Destekli CryptoDollar Dönemi

Bir start-up, enflasyonla mücadele için Bitcoin destekli CryptoDollar geliştirdi. 
10:00
24 Nisan 2020

Kolombiya merkezli sınır ötesi para transfer start-up’ı Valiu, Venezuellalıların istikrarlı varlıklara erişmeleri ve ulusal ekonomilerini zor duruma sokan hiperenflasyonu hafifletmeleri için Bitcoin destekli sentetik ABD dolarını piyasaya sürdü. Yapılan açıklamalara göre proje hala alfa aşamasında bulunuyor. Ancak Valiu, Latin Amerika merkezli gıda dağıtım uygulaması Rappi ile ortaklık kurdu ve bu sayede yılın ilerleyen günlerinde daha büyük bir kullanıcı kitlesi ile daha geniş hizmet sunabilecek.

Sentetik Dolar

Cointelegraph’ın haberine göre 23 Nisan’da Valiu CEO’su Simon Chamorro konuyla ilgili açıklamalar yaptı ve “4 aylık ve haftada 80 saatin üzerindeki çalışma performansımızla 4 mühendis koronavirüs sebebiyle uzaktan çalışarak ve 500 satırın üzerinde temiz kod yazarak titizlikle hazırlanmış bir analiz sürecini tamamladı. Valiu’nun CryptoDollar’ının alfa aşamasında ve kullanımda olduğunu açıklamaktan gurur duyuyorum.” ifadelerini kullandı.

Öte yandan yapılan açıklamalara göre, Valiu’nun sentetik dolarları bir akıllı telefon cüzdan uygulamasında saklanabiliyor ve Venezuella kullanıcıları arasında ücretsiz olarak gönderilebiliyor. Sentetik dolarlar Bitcoin tarafından destekleniyor. Ancak kripto para birimi bilgisi olmayan kullanıcılar Valiu’nun Kolombiya’daki binlerce havale ortağından birine para yatırarak kripto dolar satın alabiliyor ve transfer işlemlerini gerçekleştirebiliyor.

Bunların yanında yeni kullanıcılar için danışman Sid Ramesh, uygulamalı bir video yayınladı ve 30 saniyeden kısa sürede CryptoDollar’ın nasıl transferinin gerçekleştiği anlatıldı.

Hiperenflasyon Çözümü: CryptoDollar

Valiu CEO’su CryptoDollar’ın ilham kaynağının, Venezuela’dan ve Kolombiya’dan gelen göçmen işçiler olduğunu dile getirdi. Çünkü bu işçiler giderek daha çok kontrole ve engellemeye maruz kalan Western Union ve MoneyGram gibi uygulamaları kullanmak zorunda kalıyor. Bu durum para transfer işlemlerini hem zorlaştırıyor hem de çok pahalı hale getiriyor.

Öte yandan CEO, Venezuella’daki hiperenflasyon oranlarına da değindi ve CryptoDollar’ın bu konuda bir mücadele aracı olacağına inandıklarını dile getirdi.

Bununla birlikte Venezuella’nın yaptırımlardan kaçmak için piyasaya sürdüğü ver petrol destekli kripto para birimi Petro’nun, petrol fiyatlarının ardından yok olup olmayacağı da farklı bir günden konusunu oluşturuyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.