Reklam

Hindistan ve Pakistan’da Kripto Pazarı Ne Kadar Büyüdü?

Hindistan, kripto para benimsemesiyle bölgeye büyük katkı sağlıyor.
21:15
4 Kasım 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

Dünyanın birçok bölgesinde kripto paralara artan ilgi herkesi şaşırtıyor. Oldukça hızlı şekilde kabul gören kriptolar her geçen yıl kabul noktasında çığ gibi büyüyor. Hindistan büyüme verilerine bakılırsa oldukça önde, üstelik bu durum çevresindeki küçük ülkeleri de olumlu etkiliyor. Birçok uzman ülkedeki regülasyonların çok daha büyük kitleyi kriptolara iteceğini düşünüyor.

Hindistan ve Kripto Paralar

Yakın tarihli bir rapora göre, Hindistan’daki kripto pazarının hızlı gelişimi, pazarın çevresindeki daha küçük ülkelerde de gelişmesine yardımcı oluyor. Bloomberg, Chainalysis‘in Hindistan ve komşu ülkelerde yaptığı araştırmaları ele aldı. Buna göre Hindistan’da artan kripto benimsenmesi çevresindeki ülkelere de etki ediyor.

“Hindistan’daki kripto piyasası Orta Doğu’dan sonra en güçlüsü”

Chainalysis‘e göre, Hindistan ve Pakistan’daki kripto pazarı, Avrupa ülkelerinin çoğundan ve Orta Doğu’dan sonra en güçlüsü, son 1 yıllık veriler de bunu destekliyor. Son 12 ayda Hindistan’da %641 ve Pakistan’da kripto piyasaları %711 büyüdü. DeFi platformlarında aktif Hintli kullanıcı sayısı ise %60’ı aştı.

Hindistan Bölgede İtici Güç Olacak

Kripto para piyasalarının bölgede daha da gelişmesi için Hindistan’ın yüklendiği görev önemlidir. Ülkede kripto paraları daha kolay anlayabilecek milyonlarca insan bulunuyor. Bunların önemli kısmı yazılım ile ilgili eğitim almış vatandaşlardır. Bilmeyenler için, Hindistan orta okuldan itibaren hatta bazı bölgelerde daha erken dönemde yazılım okulları açtı. Yıllardı var olan bu durum ülkede, mühendis seviyesinde olmasa da başlangıç düzeyinde milyonlarca yazılımcının yetişmesini sağladı. Bu kritik adım sayesinde dünya teknoloji devlerinin başında Hintli yöneticiler bulunuyor. Yani ülke, dünyaya üst düzey yönetici ihracı yapıyor.

Chainalysis‘in sağladığı verilere göre Hindistan’da kripto alanındaki girişim yatırımlarının miktarı da arttı. Ancak, Bitcoin ve diğer kripto para birimleri henüz Hindistan’da yasallaştırılmadı. Buna rağmen ülkede tanınmış isimler kriptolarla ilgilendiklerini söylüyor. Yasal düzenlemeler kripto lehine gelişirse çok önemli projelerin bu bölgeden doğacağını göreceğiz.

Kripto paraları sadece para kazanma odaklı değil, geleceğin teknolojisi olarak ele alan Hintlilerin sayısı azımsanmayacak kadar fazla, ülkedeki yetişmiş iş gücünü de dikkate alırsak blockchain odaklı binlerce başarılı projenin çok kısa sürede buradan çıkacağına şahit olabiliriz. Bu durum Hindistan ekonomisine de pozitif etki edecektir, ülkedeki yetkililer bu durumun farkında olduğu için en kusursuz düzenlemeyi paylaşabilmek adına sürekli erteleme kararları alıyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar