X

Her Gün Yeni XRP Delist Haberi: Ripple, Bittrex’te de Liste Dışı Kalıyor!

SEC davasının ardından her gün yeni bir borsa XRP’yi delist ediyor. 
09:09
30 Aralık 2020

Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun Ripple’a kaşrı açtığı dava sebebiyle her geçen gün yeni bir borsa XRP token’ı delist etme ya da XRP işlemlerini durdurma kararını açıklıyor. Ortaya çıkan son bilgilere göre bu kervana katılan en son borsa Bittrex oldu.

Bittrex XRP’yi Siliyor

30 Aralık’ta yapılan açıklamalara göre Bittrex, piyasa hacmi bakımından en büyük dördüncü kripto para birimi olan XRP’yi, SEC ile olan karışık durum sebebiyle kaldırıyor. Konuyla ilgili borsanın yaptığı açıklamalara göre, 15 Ocak Cuma günü Türkiye saati ile 03:00’da XRP piyasası borsadan kaldırılacak.

BTC-XRP, ETH-XRP, USDT-XRP ve USD-XRP işlem çiftleirnin kaldırılacağını ifade eden borsa, bir sonraki duyuruya kadar kullanıcıların XRP cüzdanlarına erişmeye devam edebileceklerini belirtti.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

XRP Fiyatı ve Piyasa Değeri

SEC henüz açıklamaları yapmadan, Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun Ripple’a karşı bir adım atacağı söylentilerinin çıkmış olması bile XRP fiyatını etkilemişti. SEC’in resmi açıklamasının ardından ise resmen serbest düşüşe geçen XRP 0,17 dolara kadar geriledi. Yazının yayına hazırlandığı sırada 0,19 dolardan işlem gören XRP son 1 haftada %51’in üzerinde değer kaybetti.

Fiyatın yanı sıra XRP CoinMarketCap’deki üçüncülüğünü de Tether’a (USDT) kaptırdı. Bu düşüş öncesinde piyasa hacmi bakımından en büyük üçüncü kripto para birimi olan XRP, düşüş sonrasında dördüncülüğe geriledi.

Bunlara ek olarak 1 Aralık’ta 30 milyar dolar seviyesinde olan XRP piyasa hacminin bugün 8 milyar dolar seviyesine gerilediğini de belirtmek gerekiyor.

Borsalar ve XRP

Bittrex yaptığı açıklama ile XRP işlemlerini tamamen kaldıran ya da askıya alan 11. platform oldu. Bittrex öncesinde Coinbase, OKCoin, Beaxy, Galaxy Digital, B2C2, Bitstamp, Jump Trading, Bitwise, CrossTower ve OSL de benzer duyurular yaptı. Bunlara ek olarak en popüler borsalar arasında yer alan Binance ve Kraken’de XRP işlemleri devam ediyor.

Bunlara ek olarak dün ortaya çıkan Coinbase’in XRP işlemlerini askıya almasının ardından XRP’de çok büyük bir geri çekilme yaşanmış ve uzun zaman sonra XRP fiyatı 0,20 doların altına gerileyerek 0,17 dolara kadar düşmüştü. Dolayısıyla eğer Binance ya da Kraken gibi büyük bir borsanın daha XRP ile ilgili negatif adım atarsa piyasa hacmi bakımından en büyük dördüncü kripto para biriminin fiyatında 0,10 doların dahi görülebileceği düşünülüyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar