X

Büyük Ripple SEC Davasında İlk Tarih Belli Oldu: XRP Nasıl Tepki Verecek?

SEC XRP davası ile ilgili ilk tarih belli oldu.
10:10
30 Aralık 2020

New York Güney Bölge Mahkemesi, Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun Ripple aleyhindeki davası için ilk mahkeme tarihini belirledi. Tüm taraflar, 22 Şubat’ta Yargıç Analisa Torres ile ilk duruşma öncesi konferansa katılmaya yönlendirildi.

SEC ve Ripple Dava Süreci

Ortaya çıkan son bilgilere göre dava telefonla uzaktan yapılacak. Ön duruşma konferansları ise tipik olarak hakimlerin bir dava düzenlemesine ve duruşma öncesi faaliyetlerin ne zaman yürütüleceğine dair bir zaman çizelgesi oluşturmasına yardımcı olmak için tasarlandı. Hâkim ayrıca geçici bir duruşma tarihi belirlemek için de bu konferansı kullanabilir.

Öte yandan SEC, Ripple’ın XRP’yi 2013’ten bugüne kadar kayıtsız bir menkul kıymet olarak yasadışı olarak sattığını iddia ediyor. Davada aynı zamanda Ripple CEO’su Brad Garlinghouse ve kurucu ortak Chris Larsen da bireysel olarak suçlanıyor. SEC konuyla ilgili açtığı dava dosyasında, ilgili tüm zamanlarda XRP’nin bir yatırım sözleşmesi olduğunu ve dolayısıyla federal menkul kıymetler yasalarının kayıt gereksinimlerine tabi bir menkul kıymet olduğunu iddia ediyor.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Ortaya çıkan son bilgilere göre bu iddialar ilk yanıtlarını 22 Şubat itibari ile bulmaya başlayacak.

Ripple Bakış Açısı

San Francisco merkezli Blockchain şirketi Ripple ise SEC’in gerçekler ve yasalar konusunda doğruları söylemediğini iddia ediyor. Ripple’ın açıklamalarına göre XRP sahipleri Ripple’ın kârını paylaşmıyor veya temettü alamıyor, oy hakları veya diğer şirket haklarına da sahip değiller.

Dolayısıyla Ripple, XRP token’ın bir menkul kıymet olduğu iddiasını reddediyor. Ancak yapılan son açıklamalara göre Ripple, SEC başkanının değişmesi ve Jay Clayton’ın yerine daha kripto dostu bir isim olan Elad Roisman’ın geçmesiyle SEC ile bir uzlaşmaya varabileceklerinin sinyallerini verdi: Yine de Ripple yaptığı açıklamalarda kendilerini savunmaya kesinlikle devam edeceklerini belirtti.

Ripple Fiyatı

Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun Ripple’a dava açmasının ardından ve hatta davanın resmi açıklaması yapılmadan XRP düşüşe geçti. Dava haberleri öncesinde yaklaşık olarak 0,60 dolardan işlem gören XRP, 0,17 dolara kadar geriledi.

XRP’deki bu büyük düşüşün arkasında davanın yanı sıra dava sebebiyle borsaların XRP ile ilgili negatif adılar ataması olduğu ifade edilebilir. XRP davasından olumsuz bir sonuç çıkması halinde zarar görmek istemeyen borsalar XRP işlemlerini askıya almaya başladı. Hatta bazı borsalar XRP’yi tamamen platformunda kaldırdı.

Dava tarihinin belli olması ve Ripple’ın kendini savunması için artık iki aydan fazla süresi var. Ancak XRP fiyatının bu süreç içindeki gidişatının borsaların ve yapılacak yeni açıklamaların elinde olduğu düşünülüyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar