Harmony Coin Nedir?

Harmony (ONE), Harmony platformunun yerel kripto para birimidir.
10:55
30 Aralık 2020
Okuma Süresi: 3 Dakika

Harmony Coin, merkezi olmayan uygulamalar için hızlı ve açık bir blok zinciri sunmayı amaçlayan Harmony platformunun yeler kripto para birimidir. Ekibe göre protokol, güvenli ve rastgele özel sharding işlemini gerçekleştirdi. Harmony Mainnet’in birden çok parçada binlerce node’u destekleyebileceği ve anında kesinlik ile birkaç saniye içinde bloklar üretebileceği bildiriliyor.

Bunlara ek olarak Harmony, büyük bir topluluk tarafından işletilen ve yönetilen açık bir node ağı oluşturmayı amaçlıyor.

Harmony (ONE) Nedir?

Harmony (ONE), merkezi olmayan uygulamalar için hızlı ve güvenli bir blok zinciri sunan Harmony platformunun yerel kripto para birimidir.

Platformun açıklamalarına göre Harmony, en iyi araştırmayı üretime getirerek blok zinciri üçlemesini aştı. Sharding’in, güvenlik ve merkeziyetsizlikten ödün vermeden blok zincirlerini ölçeklendirdiği ise kanıtlandı. Ayrıca Harmony, yalnızca ağ node’larını değil, aynı zamanda blok zinciri durumlarını da makinelerin, işlemlerin ve depolamanın her üç yönünü de doğrusal olarak ölçeklendirerek parçalara ayırıyor.

Bunlara ek olarak Harmony, ağ güvenliği ve ekonomisi için yeni bir Proof-of-Stake (PoS) mekanizması tasarladı. Effective Proof-of-Stake (EPoS), merkezileştirmeyi azaltıyor ve ödülleri adil bir şekilde binlerce doğrulayıcıya dağıtıyor.

Öte yandan stake etme mekanizması, yetkilendirmeyi ve ödül bileşimini destekliyor. Ayrıca Harmony Economics Model, yıllık token piyasaya sürümünü 441 milyon token ile sınırlandırıyor.Bu model, doğrulayıcılara basit ve öngörülebilir bir geri dönüş sağlıyor. Tüm işlem ücretleri sigortayı dengelemek için yakılıyor ve ağ kullanımı yükseldiğinde doğal olarak sıfır enflasyon oluşuyor.

Bunların yanında Harmony, büyük bir topluluk tarafından işletilen ve yönetilen açık bir node ağı oluşturmayı amaçlamaktadır. Bu node topluluğuna ise Pangaea adı veriliyor. Şu anda binlerce node ağı olduğunu ifade eden Harmony bunların 640’ının topluluk tarafından yönetildiğini ifade ediyor. Pangea, 100’den fazla ülkeden gönüllüler ve doğrulayıcılardan oluşuyor ve bunların çoğu daha önce hiç node kullanmamış kişiler olarak karşımıza çıkıyor.

Buna ek olarak Harmony’nin ekonomik modelinde, ağdaki toplam ödül, ortalama blok süresi ve stake oranına bakılmaksızın sabit şekilde bulunuyor. Platform bu modelle daha yüksek bir stake oranına ulaşmayı ve modeli basitleştirmeyi hedefliyor.

ONE Coin Yorum

ONE coin nispeten uzun zamandır piyasa olduğu için kullanıcılara güven veriyor gibi görünüyor. Özellikle son zamanlarda popüler bir uygulama olan staking işlemine izin vermesi sebebiyle de Harmony coin’in yatırımcılar tarafından tercih ettiği ifade ediliyor.

Bununla birlikte yatırımcılar ONE coin’in uzun vadede kazandıracağına inanıyor. Ancak bu noktada ONE coin’e temkinli yaklaşan yatırımcıların olduğunu da belirtmek gerekiyor.

CoinMarketCap verilerine göre yazının yayına hazırlandığı sırada Harmony (ONE), 0,0043 dolardan işlem görüyor. 35,566,632 USD işlem hacmi ile piyasa hacmi bakımından 181. sırada yer alan  Harmony (ONE)’in BTC karşısında 0.00000015 BTC ile işlem gördüğü ifade ediliyor.

Bunların yanında son 24 saatlik işlem hacmi 3,942,627 dolar olan Harmony Coin’in dolaşımdaki arzının 8,234,250,415 Harmony Coin olduğu görülüyor. Ayrıca toplam ONE Coin arzının da 12,600,000,000 olduğunu ifade edebiliriz.

Harmony Coin Nasıl Alınır?

19 Mayıs 2019’da Binance Launchpad’de token satışı yapılan Harmony Coin, şu anda Binance platformunda kullanıcılar ile buluşuyor.

Harmony Coin, işlem hacmi bakımından dünyanın en büyük kripto para alım satım platformu olan Binance aracılığı ile güvenli ve hızlı bir şekilde alınabilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar