X


HashFast’e Karşı Yapılan Dolandırıcılık İddiaları Onaylandı

15:00
26 Ağustos 2015
Okuma Süresi: 2 Dakika

Coindesk’in haberine göre ABD bölgesel mahkemesi geçtiğimiz günlerde, iflas etmiş bitcoin madencilik cihazı üreticisi HashFast ve şirketin iki çalışanı hakkındaki şikayetleri değerlendirdi.

Davacı Pete Morici tarafından açılan davada, mahkeme HashFast firmasını Haksız Rekabet Yasası ( The Unfair Comperation (UCL)) uyarınca sahtecilik ve dolandırıcılık suçlarından yargıladı. Morici’nin iddialarına göre; Morici, HashFast firmasından Bitcoin değeri 11.200$ olan iki adet Baby jet ( Bitcoin mining donanım cihazları) satın almış. Firma siparişi teslim etmemekle birlikte para iadesi yapmamış. Mahkeme, ifadelere dayanarak yaptığı incelemenin sonunda, siparişin tesliminin veya para iadesinin yapılabileceğini tespit etti.

970443853_745HashFast firmasını avukatı Jeremy Gray ‘’ HashFast firmasının uzun süre önce iflas ettiğini’’ vurguladı. Davada isimleri geçen HashFast çalışanları Simon Barber ve Eduardo De Castro, ASIC üretim sürecinde HashFast firmasının gecikmelerinden dolayı bir çok problemle karşılaştıklarını söyledi.

HashFast geçtiğimiz Haziran ayında, ABD İflas Kanunu bölüm 11’e dahil edilmiş ve bu tarihten önce firma bir çok personelini işten çıkarmıştı.

Bu tür dava ve haberlerin her geçen gün çoğaldığı kripto para dünyasında, mahkemelerin “bitcoin odaklı” davalar ile daha çok haşır neşir olmaya başladığını gözlemliyoruz. Davalar arttıkça bitcoinin yasal statüsünün ülkeler bazında da olsa masaya yatırılması ve yasal tanımlamaların yapılması kaçınılmaz hale gelecektir. Yasal boşlukların gün geçtikçe kapatılması, bitcoinin geleceğinin daha güçlü temellere oturmasını sağlayacaktır.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar