Haftanın Panoraması -5 Beklentiler (5 – 12 Mayıs Haftası)

09:53
12 Mayıs 2014
Okuma Süresi: 2 Dakika

Fiyatlarda dalgalanmanın düşük, işlem hacimlerinin ise az olduğu bir hafta geride kaldı. Sakin geçen haftada olumlu ve olumsuz birçok gelişme yaşandı. İlk olarak, ABD Federal Seçim Komisyonu politikacıların seçim kampanyalarında Bitcoin ile bağış toplayabileceklerini onayladığını açıkladı. Bu gelişme resmi bir kurumun ilk defa Bitcoin’i tanıması olarak değerlendirilebilir. Diğer bir olumlu gelişmede, online rezervasyon işlemleri gerçekleştiren BTCTrip şirketi, dünya çapında 150.000’den fazla oteli kapsayan bir uygulamayla, Bitcoin ile online rezervasyon yapılabileceğini duyurdular. Türkiye’de ise kripto paraların gelişimi yavaş da olsa devam ediyor. 3Boyutlu yazıcı sektöründe boy gösteren ve İstanbul’da mağazası bulunan 3Dörtgen adlı şirket, kripto paralara destek vererek, Bitcoin ve Litecoin ile ödeme alabileceklerini duyurdu. Haftaya diğer yönden baktığımızda, olumsuz olarak nitelendirebileceğimiz iki önemli gelişme yaşandığını görüyoruz. İlk olarak, Çin’de Industrial and Commercial Bank of China (ICBC), kripto paraların ticaretiyle ilgili tüm aktiviteleri yasakladığını duyurdu. Bunun sonucu olarak, ticareti devam ettirmeye yönelik exchange şirketlerinin aldığı diğer çözümler rafa kalkacağa benziyor. Son olarak, ABD Savunma Bakanlığı, Bitcoin’nin anonim olma özelliği nedeniyle, terör ve diğer suç teşkil edebilecek faaliyetlerde kullanılabileceğini ve buna karşı önlem alabileceklerini açıkladı.

Beklentiler

Hafta içerisinde Bitcoin fiyatı 420-455 dolar seviyelerinde gezindi ve nispeten işlem hacimleri düştü. Sakin bekleyişin bu hafta da devam ettiğini görmekteyiz. Kripto para yatırımcılarını önümüzdeki günlerde neler beklediğini kestirmek özellikle bu dönemde çok daha zor. Uzun vadeli bekleyiş geçen hafta da dile getirdiğimiz gibi yatırımcıları üzebilir. Kısa vadede küçük karlarla al sat yapmak daha doğru olacaktır.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar