reklamı kapat

Grafikler Bitcoin İçin Ne Diyor?

Ortaya çıkan grafikler Bitcoin’de bir düşüş eğiliminin başlayabileceğini gösteriyor
10:17
10 Temmuz 2020

Bitcoin ve diğer kripto para birimleri son birkaç gündür pozitif fiyat hareketleri sergiliyor. Bitcoin’in yanı sıra grafikler incelendiğinde birçok altcoin’in lider kripto para biriminden daha iyi performans sergilediği görülüyor. Bununla birlikte bazı altcoin’lerin de yılın başından bu yana yaklaşık olarak %300 arttığını ifade edebiliriz.

Bitcoin (BTC) fiyatlarına bakıldığında ise, Mayıs ayında başlayan 8.500-10.000 dolar fiyat aralığındaki sıkışıklığın hala devam ettiğini görüyoruz. Piyasa katılımcıları bu iki fiyat çizgisini şu ana kadar aşamamış olsa da bazı analistlere göre Bitcoin’i bir düşüş hareketi bekliyor.

Bitcoin Konsolidasyonu

Bitcoin her ne kadar son günlerde artış eğilimi ile ilerliyor olsa da bugünü düşüşle açtı ve yeniden 9.300 doların altını gördü. 9.300 doların üstüne çıkılmış olması çok önemliydi. Çünkü bu seviye son haftalarda önemli bir direnç seviyesi olarak işlem görmüştü. Ancak BTC’nin bu seviyenin üzerinde tutunamaması ile bir nevi hayaller suya düşmüş oldu.

Bunların yanında balina olarak adlandırılan ve büyük işlemler gerçekleştiren Bitcoin yatırımcılarının kısa pozisyonlarını bir bir terk ediyor oluşu da düşüş sinyali olarak değerlendiriliyor. Piyasanın popüler analistlerinden Byzantine General konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda, “Bitfinex’teki USDT balinaları pes etti. Mayıs ayındaki rallinin son aşamalarında short pozisyonları vardı, ancak son zamanlarda tüm pozisyonlarını neredeyse boşaltıyorlar.” ifadelerini kullandı.

Artış İhtimali

Short pozisyonlardaki durumun yanı sıra geçtiğimiz hafta boyunca oluşmakta olan ve Bitcoin’in bir sonraki yeri için sorun yaratabilecek teknik bir model de görülüyor. Mart ayında yaşanan düşüşler öncesinde görülen grafiklerin yeniden oluştuğunu ifade eden NebraskanGooner volatilitedeki düşüş de eklenince aşağı yönlü eğilimin kaçınılmaz olduğunu dile getiriyor.

Dolayısıyla analistlerin açıklamalarına en azından kısa vadede Bitcoin’de bir artış ihtimali yok gibi görünüyor. Yine de piyasada görülen karışık sinyalleri iyi yorumlayarak hareket etmekte fayda var.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.